Giełdy w Europie rosły

Marek Druś
opublikowano: 18-01-2005, 00:00

Europejskie giełdy rozpoczęły tydzień wzrostami. Dużym zainteresowaniem cieszyły się akcje spółek technologicznych. Obroty były jednak niższe niż zwykle. Powodem była przerwa świąteczna na giełdach amerykańskich.

Jednym z najmocniej drożejących blue chipów z EuroStoxx 50 był Philips. Inwestorzy zaczęli kupować akcje największego europejskiego producenta sprzętu elektronicznego po optymistycznej prognozie dotyczącej rynku ekranów LCD przedstawionych przez Samsunga. Holenderski koncern produkuje je wraz z LG Electronics. Kurs ich koreańskiego joint venture wzrósł w poniedziałek o 14 proc. na giełdzie w Seulu. Mocno poszła w górę cena papierów niemieckiego koncernu Merck, największego na świecie producenta ciekłych kryształów. Na giełdzie paryskiej wyraźnie zdrożały akcje Vivendi Universal. Francuski koncern medialny poinformował o sprzedaży dwóch spółek jednemu z amerykańskich funduszy. Na parkiecie w Zurychu rekordowo zdrożały akcje Julius Baer Holding. Inwestorzy zaczęli kupować papiery szwajcarskiego banku po zapowiedzi, że kontrolująca go rodzina Baer zredukuje liczbę posiadanych głosów na walnym z 53 do 18 proc. Na giełdzie we Frankfurcie wzrósł kurs Deutsche Boerse. Brytyjski Children’s Investment Fund, który ma ponad 5 proc. akcji operatora niemieckiej giełdy, chce zwołania walnego spółki. Domaga się zmian w jej radzie nadzorczej i wycofania się z planów przejęcia London Stock Exchange. Akcje operatora giełdy londyńskiej staniały.

Amerykańskie giełdy nie pracowały. Staniały jednak papiery 23 z 29 notowanych na europejskich rynkach blue chipów wchodzących w skład średniej Dow Jones.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Giełdy w Europie rosły