Giełdy w Europie wahają się, rośnie Nokia, traci C&S

opublikowano: 09-12-2002, 11:35

LONDYN (Reuters) - Indeksy europejskich giełd wahały się na początku poniedziałkowych notowań. Rosły akcje fińskiej Nokii, która we wtorek poda nowe prognozy finansowe, a zniżkowały między innymi Credit Suisse oraz Cable & Wireless (C&S).

W centrum uwagi rynku ponownie znalazł się francuski sektor bankowy. BNP Paribas zwrócił się o pozwolenie na przekroczenie progu 20 procent udziałów w Credit Lyonnais.

Natomiast według gazety Le Journal de Dimanche zarząd Lyonnais napisał w liście do klientów, że jest otwarty na współpracę z innym bankiem. Jednak każda taka umowa będzie musiała honorować jego "autonomię".

Do godziny 11.30 indeks Eurotop 300 spadł o 0,13 procent, a Eurostoxx 50 wzrósł o 0,14 procent.

Według analityka szwajcarskiego banku Pictet & Cie, Thierry Lacraza, słaby kurs dolara i wzrost cen złota, czynniki odzwierciedlające zwykle nerwowość na rynkach akcji, stały się dla wielu inwestorów powodem do realizacji zysków.

"Wszystkie czynniki przyczyniły się do załamania ostatniej zwyżki i stworzyły inwestorom warunki do realizacji zysków. Sądzę, że sytuacja nie zmieni się przez najbliższe kilka dni" - powiedział Lacraz.

Akcje Credit Suisse zniżkowały o 3,5 procent. Szwajcarski bank rozpoczął wśród inwestorów instytucjonalnych proces budowania księgi popytu na obligacje zamienne na akcje o wartości jednego miliarda franków szwajcarskich. W ubiegłym tygodniu dotychczasowi akcjonariusze CS złożyli zapisy na obligacje o wartości 77 miliona franków.

Akcje brytyjskiej grupy telekomunikacyjnej Cable & Wireless straciły na wartości 42 procent z powodu obniżki ratingu grupy do poziomu spekulacyjnego.

Zwyżkowały natomiast akcje koncernów paliwowych, takich jak BP. Ceny ropy na światowych rynkach zwyżkują z powodu trwającego już osiem dni strajku generalnego w Wenezueli.

Po publikacji zaskakująco słabych danych o sytuacji na amerykańskim rynku pracy w piątek, inwestorzy będą w tym tygodniu bacznie obserwować kolejne informacje o kondycji największej światowej gospodarki.

"W tym tygodniu będziemy mogli zobaczyć jak czują się amerykańscy konsumenci. W czwartek pojawią się dane o sprzedaży detalicznej w listopadzie, a w piątek opublikowana zostanie wstępna wartość indeksu nastrojów konsumentów Uniwersytetu Michigan w grudniu" - napisali w dziennym biuletynie analitycy Bear Stearns.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Giełdy w Europie wahają się, rośnie Nokia, traci C&S