Giełdy w Nowym Jorku kontynuują spadki

Artur Szymański
opublikowano: 17-09-2002, 19:50

NOWY JORK (Reuters) - Indeksy amerykańskich giełd nadal zniżkowały w połowie wtorkowych sesji z powodu słabych danych o produkcji przemysłowej w USA oraz obniżki prognoz zysku koncernu McDonald's.

"Mimo, że Irak zezwolił na przyjazd inspektorów rozbrojeniowych, co może opóźnić działania wojenne USA, inwestorów interesują konkrety - dane makroekonomiczne i zapowiedzi wyników spółek" - powiedział Alan Ackermann, analityk Fahnestock and Co.

Do godziny 19.38 indeks Dow Jones spadł o 1,39 procent, a Nasdaq Composite stracił 0,52 procent.

Największa na świecie sieć restauracji, McDonald's obniżyła tuż przed początkiem sesji prognozy zysku na 2002 rok z powodu niższej sprzedaży w USA i Europie. Akcje spółki, wchodzącej w skład indeksu blue-chipów - Dow Jones, straciły na wartości 10,7 procent.

Natomiast Fed poinformował, że w ubiegłym miesiącu produkcja przemysłowa w USA spadła po raz pierwszy od grudnia ubiegłego roku. Dane te stawiają pod znakiem zapytania trwałość ożywienia w przemyśle Stanów Zjednoczonych.

"Kolejne dane tylko komplikują zagadkę. Wygląda na to, że gospodarka nadal się rozwija, choć nie tak szybko jak sądzono" - powiedział Brian Pears z Victory Capital Management.

Z powodu spadku cen ropy na światowych rynkach o dwa procent zniżkowały również akcje największego w USA koncernu paliwowego - Exxon Mobil. Koncern stracił ponad trzy procent.

O ponad trzy procent spadły akcje Oracle. Po zamknięciu dzisiejszych notowań drugi co do wielkości producent oprogramowania przedstawi swoje wyniki i prognozy finansowe. Według nieoficjalnych informacji, bank inwestycyjny UBS Warburg obniżył swoje prognozy zysku spółki na 2003 i 2004 rok oraz ostrzegł, że może ona przedstawić bardzo ostrożną prognozę wyników.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Szymański

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Giełdy w Nowym Jorku kontynuują spadki