Giełdy w USA umiarkowanie spadają mimo udanego otwarcia

opublikowano: 26-04-2004, 17:01

Amerykańskie giełdy rozpoczęły poniedziałkowe sesje niewielkimi wzrostami głównych indeksów. Dość szybko ruszyły jednak w dół i znalazły się poniżej poziomów ostatnich zamknięć. Utrzymujący się od kilku sesji na rynkach impas to skutek z jednej strony bardzo dobrych wyników kwartalnych, a z drugiej zapowiedzi podwyżek stóp procentowych.

Ponieważ istotne dane makro pojawią się dopiero w drugiej połowie tygodnia, największy wpływ na zmiany kursów mają wiadomości przekazywane przez poszczególne spółki.

Najmocniej przecenionym blue chipem notowanym w ramach średniej Dow Jones jest Microsoft. To jednak przede wszystkim skutek realizacji zysków na akcjach spółki po ostatniej zwyżce ich ceny wywołanej dobrymi wynikami kwartalnymi spółki.

Powody do radości mają akcjonariusze Boeinga. Koncern poinformował, że japońskie linie lotnicze All Nippon Airways zamówiły 50 samolotów pasażerskich powstającego dopiero modelu 7E7. Łączna wartość katalogowa maszyn to 6 mld USD. Boeing jeszcze nigdy nie otrzymał tak dużego zlecenia na samolot, który jeszcze nie wszedł do eksploatacji. Akcje spółki są najmocniej drożejącym komponentem średniej Dow Jones.

Kolejną sesję drożeją akcje General Motors. Największy koncern motoryzacyjny świata poinformował o 70 proc. wzroście sprzedaży w pierwszym kwartale na chińskim rynku. Oznacza to, że zaczyna niwelować dystans, jaki dzieli go od lidera najszybciej rozwijającego się obecnie rynku motoryzacyjnego świata, Volkswagena. Niemiecki koncern zwiększył sprzedaż w Chinach w pierwszym kwartale zaledwie o 5,5 proc. Podtrzymanie popytu na akcje GM to także zasługa Lehman Brothers, który podwyższył rekomendację spółki. Podobnie uczynił w przypadku Forda, którego akcje również wyraźnie drożeją.

Rekordowo drożeją akcje OSI Pharmaceuticals. Ich kurs rósł w pierwszej części sesji o ponad 100 proc. To skutek wiadomości o pomyślnych próbach jego leku antynowotworowego. W górę poszła także uczestniczącego w badaniach Genentech.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Giełdy w USA umiarkowanie spadają mimo udanego otwarcia