Giganci farmaceutyczni: Pfizer na czele

PSZ
09-10-2008, 00:00

Najlepiej sprzedający się lek świata wyznacza niejako najsilniejszego w branży.

Najlepiej sprzedający się lek świata wyznacza niejako najsilniejszego w branży.

Korona należy do firmy Pfizer. Korporacja zarobiła krocie na leku atorvastatin obniżającym cholesterol. Firmę założono w 1849 r. Już w 1880 r. ogromnym sukcesem stał się kwasek cytrynowy, a w 1910 r. sprzedaż firmy sięgnęła 3 mln dolarów. Podczas II wojny światowej Pfizer masowo produkował penicilinę (w tekście wykorzystano nazwy międzynarodowe leków) dla wojska. Obecnie spółka zatrudnia 86,6 tys. pracowników, a w 2007 r. jej dochód przekroczył 48 mld USD.

Drugie miejsce należy do firm Bristol-Myers Squibb i Sanofi-Aventis za lek clopi- dogrel. Pierwsza, mieszcząca się w Nowym Jorku powstała w 1989 r. przez fuzję. Jednak historia jednej z firm, które stworzyły Bristol-Myers Squibb (Bristol-Myers Company), sięga roku 1887. Obecnie spółka zatrudnia 43 tys. osób, a jej dochód w 2007 r. wyniósł 19,35 mld USD. Druga, to francuski koncern z siedzibą w Paryżu. W jej korzeniach znaleźć można również L’Oréal, który stworzył Synthélabo. Firma ta uczestniczyła w paru fuzjach, które zakończyło stworzenie Sanofi-Aventis. Zatrudnia 99, 495 tys. pracowników. W 2007 r. koncern zarobił 34 mld USD.

Trzecie i czwarte miejsca na liście farmaceutycznych gigantów to Sanofi-Aventis (za enoxaparin) i Pfizer (za celecoxib). Na piątym i szóstym miejscu plasuje się nowy gracz — AstraZeneca — za omeprazole i esomeprazole. Koncern powstał w 1999 r. z połączenia szwedzkiej firmy Astra i brytyjskiej Zeneca Group. Obecnie główna siedziba firmy mieści się w Londynie. Z kolei centrum rozwoju i badań znajduje się w Södertälje. Koncern zatrudnia 67 tys. osób, w 2007 roku wypracował 29 mld USD dochodu.

Miejsce siódme to Aventis (jeszcze przed połączeniem się z Sanofi-Synthélabo) za fexofenadine. Trzy ostatnie miejsca to znowu AstraZeneca za quetiapine, metoprolol i budesonide.

Nietrudno policzyć, że w tych czterech firmach — produkujących leki plasujące się w czołówce najlepiej sprzedających się medykamentów — łącznie pracuje 296 tys. osób. Liczbę odbiorców ich produktów na świecie należałoby liczyć w setkach milionów. Wszyscy wymienieni farmaceutyczni giganci notowani są na światowych giełdach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PSZ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Farmacja / Giganci farmaceutyczni: Pfizer na czele