Gilowska: KE nie nakaże Polsce obniżenia deficytu do 2007 r.

opublikowano: 02-02-2007, 15:24

KE nie nakaże Polsce zmniejszenia deficytu do poniżej 3 proc. PKB do końca 2007 r., twierdzi wicepremier, minister finansów Zyta Gilowska. Według niej, KE uważa, iż Polska przyjęła zbyt optymistyczne prognozy wzrostu gospodarczego.

Komisja Europejska (KE) nie nakaże Polsce zmniejszenia deficytu do poniżej 3 proc. PKB do końca 2007 roku - powiedziała na piątkowej konferencji prasowej wicepremier, minister finansów Zyta Gilowska. Według niej, KE uważa, iż Polska przyjęła zbyt optymistyczne prognozy wzrostu gospodarczego.

"Z całą pewnością Komisja Europejska nie nakaże nam redukcji deficytu sektora, bo nie taki jest cel, ani Komisji, ani nasz. Z tego co wiem, Komisja uważa nasze prognozy za zbyt optymistyczne. Chyba nie przyjęła do wiadomości olbrzymiego dynamizmu naszej gospodarki i faktu, że rok 2006 zakończyliśmy znakomitymi rezultatami. Wszystko wskazuje na to, że rok 2007 będzie również znakomity" - powiedziała Gilowska.

Według niej, dobre wyniki gospodarcze pozwolą Polsce wnioskować do UE o zdjęcie nałożonej na nas procedury nadmiernego deficytu. "Za cztery kwartały zwrócimy się do komisji o zdjęcie procedury nadmiernego deficytu" - powiedziała.

Zgodnie z najnowszą wersją programu konwergencji, Polska obniży swój deficyt finansów publicznych poniżej 3 proc. PKB (czyli poziomu wymaganego w kryteriach z Maastricht) w 2009 r.

Piątkowa "Gazeta Wyborcza" napisała, że w swoim najnowszym raporcie Komisja Europejska nakazuje Polsce zmniejszenie deficytu do poniżej 3 proc. PKB do końca 2007 roku.

Z posiadanego przez PAP projektu dokumentu, jaki Komisja Europejska przyjmie w najbliższą środę, wynika również, że do 27 sierpnia Polska musi wykazać Komisji Europejskiej, że podejmuje skuteczne działania, by do końca 2007 roku obniżyć swój deficyt do poziomu 3 proc. PKB.

"Polskie władze muszą wyjść z sytuacji nadmiernego deficytu tak szybko jak to możliwe, najpóźniej do (końca) 2007 roku" - brzmi rekomendacja KE, która ma być przyjęta przez ministrów finansów państw UE 27 lutego w Brukseli. Jeśli Polska się nie wywiąże, KE uruchomi kolejny etap procedury dyscyplinującej.

Według najnowszych prognoz Komisji Europejskiej, polski deficyt budżetowy wyniesie w 2007 roku 3,7 proc. PKB (włączając koszty reformy emerytalnej). W najnowszym programie konwergencji z listopada ubiegłego roku Polska zakłada 3,4 proc., co - jak uważa polski rząd - otwiera możliwość zakończenia procedury nadmiernego deficytu, ale jest obarczone dużym ryzykiem. "Wyniki za rok 2007 będą kluczowe" - zapowiada Komisja Europejska.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane