Gilowska o jednorazowych dodatkach do emerytur

25-01-2007, 12:35

Emeryci i renciści dostaną jednorazowe dodatki, nie będzie natomiast waloryzacji, ponieważ inflacja jest niska - przypomniała w czwartek w Sejmie wicepremier, minister finansów Zyta Gilowska, odpowiadając na pytanie pos. Anity Błochowiak (SLD).

Emeryci i renciści dostaną jednorazowe dodatki, nie będzie natomiast waloryzacji, ponieważ inflacja jest niska - przypomniała w czwartek w Sejmie wicepremier, minister finansów Zyta Gilowska, odpowiadając na pytanie pos. Anity Błochowiak (SLD).

"Nie ma możliwości prawnej, żeby jednocześnie przeprowadzać waloryzację, która byłaby groszowa i jednorazowe dodatki. Dodatek przysługuje w latach, w których nie przeprowadza się waloryzacji świadczeń" - powiedziała Gilowska. Wcześniej wicepremier zapowiadała, że dodatki wyniosą 150, 180 i 330 zł, w zależności od wysokości świadczeń.

Anita Błochowiak (SLD) pytała, czy waloryzacji nie będzie dlatego, że Sejm w poprawkach do budżetu "zabrał" środki z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Gilowska zapewniła, że w wyniku poprawek "nie zmienił się stan zadłużenia FUS". Przypomniała, że wcześniej rząd przekazał do Funduszu dodatkowe 736 mln zł, z czego parlament rozdysponował w swoich poprawkach 714 mln zł. Natomiast zadłużenie FUS na koniec 2006 r. będzie niższe od zakładanego wcześniej i wyniesie 2 mld 595 mln zł, zamiast 4,1 mld zł. Koszty obsługi zadłużenia wynoszą 187 mln zł rocznie.

Gilowska dodała, że to rząd SLD przyjął prawo, zgodnie z którym, waloryzacji nie przeprowadza się przy niskiej inflacji.

Sejm zakończył w czwartek głosowanie nad 76 poprawkami Senatu do budżetu na 2007 r., przyjmując większość z nich.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Gilowska o jednorazowych dodatkach do emerytur