Girl power w funduszach

opublikowano: 19-09-2017, 22:00

Portfel powinien być w rękach kobiet — wynika z porównania tegorocznych stóp zwrotu funduszy hedgingowych.

Fundusze, którymi zarządzały przedstawicieli płci pięknej, przyniosły średnio 11 proc. zysku, niemal dwa razy więcej niż wyniósł przeciętny zwrot szerokiej gamy funduszy. „The Financial Times”, który przytoczył dane, podkreśla, że kobiet w branży zarządzania jest mniej niż 5 proc. Gazeta cytuje też Helenę Morrissey, kierującą inwestycjami w Legal & General Investment Management, która uważa, że również w długim terminie kobiety radzą sobie co najmniej tak dobrze, jak mężczyźni.

To nie do końca prawda,bo indeks odzwierciedlający rezultaty funduszy z kobiecym pierwiastkiem w ostatnich latach był słabszy od szerokiej średniej i dopiero rezultatami z ostatnich miesięcy zmniejszył dystans. Dzięki temu 10-letnia stopa zwrotu jest niemal identyczna i wynosi 44 oraz niespełna 45 proc.

Prof. Nicole Boyson z Northeastern University w Bostonie w rozmowie z „Wall Street Journal” wyraziła nadzieję, że pozwoli to kobietom zaznaczyć swoją pozycję w branży zdominowanej przez mężczyzn i w otoczeniu, w którym pokutuje stereotyp o słabszych kompetencjach pań w zarządzaniu kapitałem. Według badań, których Nicole Boyson była współautorem, fundusze kierowane przez kobiety są z reguły mniejsze niż te, nad którym pieczę mają mężczyźni.

W rodzimej branży TFI kobiety również stanowią niewielką grupkę w porównaniu z mężczyznami. W rankingu „PB”, podsumowującym wyniki funduszy akcji polskich uniwersalnych za ostatnie kilkanaście miesięcy w czołowej dziesiątce próżno szukać takiego, którym kieruje kobieta. W departamencie zarządzania aktywami PKO TFI, największego gracza pod względem aktywów wśród funduszy rynku kapitałowego, zatrudnionych jest 15 mężczyzn i ani jednej kobiety.

W Ipopemie TFI, która jest największym podmiotem na rynku ogółem, skład zespołu jest mniejszy, ale struktura płciowa taka sama. Pod tym względem wyróżnia się TFI PZU, gdzie za wybrane fundusze odpowiadają m.in. Justyna Trojan i Magdalena Łapsa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Girl power w funduszach