Globalna korekta dotarła nad Wisłę

Poniedziałkowe notowania na warszawskiej giełdzie przebiegały w cieniu obaw przygniatających inwestorów z rynków globalnych.

WIG30 stracił w poniedziałek 0,6 proc., podążając w ślad za 0,4 proc. przeceną niemieckiego DAXa. Nastrojów nie poprawiał brak postępów w rozmowach w sprawie podniesienia limitu zadłużenia. Choć zdaniem agencji Moody’s ryzyko niewypłacalności USA jest bardzo niewielkie, to jednak część inwestorów wolała wstrzymać się z decyzjami o kupnie akcji. W Warszawie wśród najmocniej taniejących papierów znalazły się akcje KGHM (-2,1 proc.), którego notowania traciły najwięcej od miesiąca. Nie pomogło podniesienie przez Credit Suisse ceny docelowej do 121 zł.

Zaledwie część strat z wczesnego handlu odrobiły notowania w sektorze bankowym (-0,6 proc.). Komisja Nadzoru Finansowego rozważy zgodę na przeznaczenie przez banki o wysokich współczynnikach całości zysku na dywidendę. Spośród branż najsłabiej zachowywała się jednak energetyka (-0,9 proc.). 1,3 proc. straciło PGE. z "akumuluj" do "trzymaj" rekomendację dla spółki obniżyło Erste. Cenę docelową dla papierów ustalono na 18,3 zł. Piątkowe notowania utrzymały papiery CEZu (0,0 proc.). Erste podniosło zalecenie dla papierów spółki do „akumuluj”.

Przed spadkami obronił się natomiast sektor telekomunikacyjny (+0,2 proc.). DM PKO BP podniósł wycenę akcji TPSA (+0,3 proc.) do 6,3 zł. Wciąż jednak zaleca sprzedaż papierów. Tymczasem wycena akcji Netii poszła w górę z 4,9 zł do 5,1 zł, czemu jednak towarzyszyło obcięcie zalecenia do „trzymaj”.

Inwestorzy postanowili zrealizować pokaźne zyski wypracowane w ostatnich miesiącach na akcjach mniejszych spółek. mWIG40 stracił 0,5 proc., sWIG80 zniżkował o 0,3 proc., a 0,3 proc. zwyżkę udało się zanotować jedynie WIG Plus. Do najniższego poziomu od ośmiu lat załamały się notowania Ganta (-35,4 proc.). Z trzymiesięcznego maksimum opadły notowania Polimeksu – Mostostal (-5,3 proc.). Termin uzgodnienia warunków drugiego etapu restrukturyzacji zadłużenia spółki został wydłużony do 11 października.

W pobliżu historycznego dołka ustabilizowały się notowania Bumechu (0,0 proc.). Zaangażowanie w spółkę nadal chce zwiększać ZWG. Nie zamierza jednak ogłaszać wezwania na akcje Bumechu. Najwyżej od dwóch lat znalazł się kurs Oponeo (+2,9 proc.). 5 proc. próg w akcjonariacie przekroczył Aegon OFE. Mimo dobrego zachowania informatycznego subindeksu branżowego (+1,2 proc.), najniżej od miesiąca znalazł się kurs Sygnity (-1,1 proc.). BGK unieważnił przetarg, w którym jedynym oferentem była giełdowa spółka.

Dwuletni szczyt poprawił kurs Gino Rossi (+6,6 proc.). Jak w rozmowie z PAP zapewnił prezes Tomasz Malicki, tegoroczna prognoza wyników jest niezagrożona. Zapowiada, że przyszły rok będzie przełomowy pod względem sprzedaży i wyniku netto. Umożliwi to ostatnia emisja obligacji, z której spółka pozyskała 15 mln zł. Tuż pod sześcioletnim szczytem utrzymywały się notowania Lubawy (-1,7 proc.). Spółka zapowiedziała dalszą poprawę wyników w drugiej połowie bieżącego roku. W pierwszych sześciu miesiącach Lubawa zarobiła na czysto 8,16 mln zł, o 65 proc. więcej niż w tym samym okresie poprzedniego roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GPW / Globalna korekta dotarła nad Wisłę