Globalny risk off

Adam Stańczak, analityk DM BOŚ
opublikowano: 23-09-2022, 17:46
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Notowania na finałowej sesji tygodnia w Warszawie zostały w całości podyktowane przez korelację z rynkami bazowymi. Globalna ucieczka od ryzyka i wzrost recesyjnych obaw pchnęły niemieckiego DAX-a na nowe minima bessy, ropę poniżej 80 dolarów za baryłkę przy spadku ceny o blisko 6 procent.

Na rynku surowcowym przeceniało się właściwie wszystko. Risk off przełożył się na szkodliwe dla GPW umocnienie dolara i spadek złotego, a tąpnięcie na rynku brytyjskiego funta oglądane przez pryzmat pary GBPUSD przekroczyło 3 procent. Ostatni element ma mniejszy związek z sytuacją na świecie, a więcej z ogłoszeniem zmian w podatkach przez nowy rząd w Londynie, ale pokazuje, iż jedna z najpłynniejszych par walutowych operowała w kontekście skrajnych emocji, które udzieliły się innym rynkom.

Efektem było tąpnięcie w Warszawie, które w WIG20 przeceniło 19 spółek, przy samotnym wzroście ceny akcji CD Projektu. W mWIG40 spadki zanotowało 36 walorów, a na całym rynku przeceniło się 66 procent spółek przy 21 procent drożejących i 13 procent bez zmian.

Konsekwencją jest spadek WIG20 o 3,98 procent i cofnięcie indeksu szerokiego rynku WIG o 3,38 procent. Z perspektywy technicznej WIG20 zanotował nowe, najniższe zamknięcie tygodnia w bessie, ale pozostał zawieszony nad dołkiem w rejonie 1431 pkt. Dlatego można mówić o ledwie załamaniu konsolidacji w rejonie 1500 pkt., a nie o sesji przesądzającej o szerszym obrazie rynku. Niemniej, WIG20 jest tylko 1,85 procent od testowania wsparcia na 1431 pkt., którego połamanie będzie kolejnym zaproszeniem do spoglądania w rejon dołka pandemicznej bessy w okolicy 1250 pkt.

W przyszłym tygodniu warto jednak oczekiwać podtrzymania skupienia uwagi graczy na kondycji giełd bazowych i danych makro publikowanych na świecie. Na starcie tygodnia warto też liczyć się z reakcjami giełd na wyniki wyborów parlamentarnych we Włoszech.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane