Główne indeksy GPW poszły w górę

  • PAP
opublikowano: 16-09-2019, 18:28

Na poniedziałkowej sesji giełdowej główne warszawskie indeksy poszły w górę. W WIG20 najmocniej wzrosły notowania Alior Banku, a spadły CCC.

Na poniedziałkowym zamknięciu WIG20 zyskał 0,8 proc. do 2.217.84 pkt., WIG zwyżkował 0,7 proc. do 58.525,39 pkt., mWIG40 poszedł w górę o 0,6 proc. do 3.820,72 pkt., a sWIG80 wzrósł o 0,05 proc. do 11.595,92 pkt.

Obroty na GPW wyniosły 955 mln zł, z czego 856 mln zł przypadło na spółki z WIG20.

DAX tracił 0,6 proc., a S&P500 zniżkował o 0,4 proc. - o godz. 17.10.

WIG20 rozpoczął poniedziałkową sesję 2 pkt. pod kreską. W trakcie sesji indeks szedł do góry i zakończył ją wzrostem o 0,8 proc.

Po otwarciu sesji w USA Dow Jones Industrial spadał o 0,38 proc. do 27.116 pkt., a S&P 500 szedł w dół o 0,39 proc. do 2.995 pkt.

W gronie spółek z WIG20, które odnotowały największe wzrosty, były: Alior Bank - w górę o 5,7 proc., LPP – wzrost o 4,4 proc. oraz PGE - o 4,2 proc.

Analityk JP Morgan, Michał Kuzawiński, podniósł rekomendację dla LPP do "przeważaj" z "neutralnie" - poinformowała agencja Bloomberg. Cena docelowa akcji LPP została podwyższona do 10.190 zł z 8.500 zł, co implikuje 29 proc. potencjału wzrostu wobec ostatniego kursu zamknięcia.

W piątek po zakończeniu sesji PGE podała, że zanotowała w II kw. 2,5 mld zł skonsolidowanego zysku EBITDA, a EBITDA skorygowana o zdarzenia jednorazowe wyniosła 1,41 mld zł. Analitycy ocenili, że oczyszczony o one-offy wynik jest solidny, wyższy od oczekiwań. Pozytywnie zaskoczył segment ciepła.

W WIG20 najmocniej spadły akcje CCC, które traciły w trakcie sesji nawet 6,5 proc., a zakończyły dzień spadkiem o 4,3 proc.

Przed sesją napłynęła informacja, że JP Morgan obniżył rekomendację dla CCC do "neutralnie" z "przeważaj", a cenę docelową obniżył z 224 zł do 158 zł, co oznacza potencjał wzrostu o 14 proc

Wśród spółek szerokiego rynku pozytywnie wyróżniają się akcje Workservice - wzrost o 9,2 proc., oraz Prairie Mining - w górę o 14,4 proc.

Negatywnie wyróżniły się akcje Rafako - spadły o 8 proc. i znalazły się na historycznym minimum.

Cena akcji Elektrobudowy wahała się w poniedziałek między 6,1, a 7,2 zł, jednak notowania zakończyła 0,3 proc. poniżej kreski na poziomie 6,9 zł. Na poniedziałkowym NWZA podjęto uchwałę o przerwie do 23 września. Akcjonariusze mieli zdecydować o przyjęciu wiążącej oferty objęcia 10,5 mln akcji Elektrobudowy po 3 zł za sztukę złożonej przez Zarmen.

Spółka poinformowała również w trakcie sesji o warunkowej ofercie złożonej przez Starhedge SA objęcia nie mniej niż 2.312.392 akcji Elektrobudowy po cenie 4,50 zł za sztukę. 

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane