Główne indeksy GPW rozpoczęły tydzień wzrostami

  • PAP
opublikowano: 25-05-2020, 18:59

Główne indeksy na GPW rozpoczęły tydzień od wzrostów. W związku z luzowaniem obostrzeń przez kolejne kraje i odmrażaniem gospodarek, na globalnych rynkach utrzymują się pozytywne nastroje.

"Poniedziałkowa sesja na rynku akcji przebiegała w bardzo dobrych nastrojach, pomimo że inwestorzy z USA i z Wielkiej Brytanii nie byli obecni. Główne indeksy w Europie notują spore wzrosty, WIG zyskał nieco ponad 1 proc. Przyczyną wzrostów jest luzowanie obostrzeń przez kolejne kraje i trwający proces odmrażania gospodarek w Europie i w USA. Wtorkowy powrót do gry inwestorów z USA pokaże, czy te nastroje się utrzymają" – powiedział PAP Biznes analityk XTB Łukasz Stefanik.

"Z technicznego punktu widzenia, na WIG20 od ponad miesiąca mamy sporą konsolidację, między 1.560 a 1.675 pkt., i dopóki nie zobaczymy wybicia, tak długo trend boczny będzie obowiązywał" - dodał.

Na poniedziałkowym zamknięciu WIG20 zyskał 0,88 proc. do 1.644,74 pkt., WIG zwyżkował o 1,08 proc. do 46.412,32 pkt., mWIG40 poszedł w górę o 1,72 proc. do 3.321,53 pkt., a sWIG80 wzrósł o 0,56 proc. do 12.218,77 pkt.

Obroty na GPW wyniosły 422 mln zł, z czego 241 mln zł przypadło na spółki z WIG20.

WIG20 rozpoczął poniedziałkowe notowania nad kreską i do końca dnia poruszał się w wąskim przedziale wahań tuż pod poziomem 1.650 pkt.

W chwili zamknięcia notowań na GPW niemiecki DAX rósł o 2,5 proc., a kontrakty terminowe na amerykański S&P 500 szły w górę o 1,2 proc. W poniedziałek rynki w USA są zamknięte ze względu na Dzień Pamięci. W Wielkiej Brytanii giełdy także nie pracują - wiosenne święto bankowe.

W WIG20 najmocniej wzrosły notowania JSW - o 4,6 proc. oraz Dino o 3,1 proc.

Kurs JSW odbił po piątkowym spadku o ponad 7 proc. Stefanik ocenił, że kurs węglowej spółki od dłuższego czasu znajduje się w trendzie spadkowym, a każde odbicie jest dosyć szybko wymazywane. Dodał, że inwestorzy zwracają uwagę na liczbę potwierdzonych przypadków w kopalniach, a wśród napływających w ostatnich dniach informacji, pozytywną była wypowiedź zarządu, że spółka nie widzi zagrożenia dla realizacji kontraktów handlowych.

"Wśród spółek notowanych na GPW warto zwrócić uwagę na CD Projekt. Kurs jest w trendzie wzrostowym i bije kolejne rekordy, w ciągu dnia płaciliśmy za akcję ponad 403 zł. Od dołków z 12 marca jest to wzrost o niemal 100 proc." - dodał Stefanik

Kurs CD Projektu wzrósł w poniedziałek o 1 proc. do 397,5 zł - najwyższego poziomu według cen zamknięcia.

W dół poszły kursy trzech spółek z WIG20 (PZU, Alior i Cyfrowy Polsat), a spadki nie przekroczyły 0,6 proc.

Na szerokim rynku wzrostami wyróżniły się: Bioton - w górę o 14 proc., Trakcja i Kruk - o 11 proc., a także Torpol, Mirbud, LiveChat i Amrest - po około 8 proc.

Trakcja ma we wtorek opublikować wyniki za I kw. 2020 r.

Torpol podał, że zysk netto za I kw. 2020 r. wyniósł 7,1 mln zł wobec 3,9 mln zł rok wcześniej.

Po około 30 proc. w górę poszły Herkules i Sanwil.

Z kolei mocno w dół poszły Benefit System - o 5 proc. oraz Enter Air - o 9 proc.

Enter Air podał, że w 2019 r. miał 25,9 mln zł zysku netto. Jak wyliczono w raporcie DM BDM w IV kw. grupa wypracowała 271 mln zł przychodów, co oznacza wzrost o ok. 16 proc. rdr. Strata brutto spółki wyniosła ok. 46 mln zł. Na poziomie EBITDA Enter Air zaraportował -35 mln zł. Strata netto była bliska 19 mln zł. 

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane