Główne indeksy na GPW w dół

PAP, DI
opublikowano: 30-12-2019, 18:34

W poniedziałek na warszawskim parkiecie GPW większość głównych indeksów poszła w dół, choć na półmetku sesji dominowały wzrosty. W gronie blue chipów najsilniej zniżkowały: PGE, KGHM i Cyfrowy Polsat.

Na poniedziałkowym zamknięciu WIG20 stracił 0,1 proc. do 2.150,09 pkt., WIG zniżkował 0,1 proc. do 57.832,88 pkt., mWIG40 poszedł w dół o 0,2 proc. do 3.908,20 pkt., a sWIG80, jako jedyny, wzrósł o 0,5 proc. do 12.044,34 pkt.

GPW
fot. ARC

Obroty na GPW wyniosły 425 mln zł, z czego 326 mln zł przypadło na spółki z WIG20.

Indeks WIG-banki zniżkował o 0,2 proc. – w poniedziałek prezes Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG) Mirosław Panek powiedział PAP Biznes, że składki banków na BFG w 2020 r. mogą wzrosnąć o 12 proc. do około 3.131 mln zł – ostateczna decyzja w tej sprawie zostanie podjęta w lutym 2020 roku.

WIG-energia zakończył sesję 0,3 proc. spadkiem.

Podczas poniedziałkowych notowań na rynek napłynęła informacja, że prezes URE zatwierdził taryfy na sprzedaż energii dwóm tzw. sprzedawcom z urzędu - Enea i Energa Obrót - łączne rachunki odbiorców energii w gospodarstwach domowych (grupa G11) będą wyższe odpowiednio o: 12,2 i 11,3 proc.

Z komunikatu URE wynika, że na bazie zatwierdzonych taryf rachunki za energię w gospodarstwach domowych (grupa G11) będą wyższe o ok. 9 zł miesięcznie.

WIG20 po rozpoczęciu notowań nieco powyżej piątkowego zamknięcia wszedł w krótkotrwały trend spadkowy, by ok. godz. 10.00 osiągnąć tymczasowe minimum, a następnie doszło do kilkupunktowego odreagowania. Od godz. 15.30 indeks zaczął się osuwać, naśladując słabe otwarcie w Stanach Zjednoczonych.

Na rynkach wschodzących europejskiej części EMEA panował zróżnicowany obraz – wzrosty miały miejsce w Turcji, gdzie BIST100 zyskał 0,9 proc., spadki - w Czechach i Rosji.

DAX spadł o 0,66 proc. (dane z godz. 14.00, gdyż sesja była skrócona), a S&P500 zniżkował 0,51 proc. - o godz. 17.15.

W gronie spółek z WIG20, które odnotowały największe spadki, były: PGE – o 0,8 proc., KGHM – o 0,8 proc. i Cyfrowy Polsat - o 0,7 proc. Zniżkowały również kursy PGNiG – o 0,1 proc. i PKN Orlen – o 0,1 proc.

Podczas poniedziałkowych notowań na rynku pojawiła się informacja z ministerstwa finansów, dotycząca podatku od wydobycia niektórych kopalin – wiceminister finansów Jan Sarnowski powiedział PAP Biznes, że resort nie planuje na razie zmian w zakresie podatku (co dotyczy m. in. giełdowego KGHM).

Minister dodał, że po tym, gdy od 1 lipca 2019 roku doszło do obniżenia o 15 proc. podatku w zakresie miedzi i srebra, należy zbadać wpływ tego posunięcia na branżę.

PGNiG poinformował, że Elektrociepłownia Stalowa Wola złożyła w poniedziałek wezwanie do arbitrażu o zapłatę przez Abener Energia blisko 180 mln zł w związku z nienależytym wykonaniem kontraktu na budowę bloku gazowo-parowego o mocy 449 MWe w Stalowej Woli.

W trakcie poniedziałkowej sesji PKN Orlen podał, że Koleje Litewskie na mocy porozumienia z Orlen Lietuva odbudowały 19 km odcinek torów z Możejek do Renge - rafineria w Możejkach odzyskała tym samym najkrótsze połączenie kolejowe z Łotwą, które zostało zdemontowane w 2008 roku.

Wśród spółek z WIG20, które odnotowały największe wzrosty, były: JSW – o 3,8 proc., Lotos – o 1,5 proc. i Play – o 1,5 proc. W górę poszedł także kurs Santander Bank Polska – o 0,9 proc.

W trakcie sesji na rynku pojawiła się informacja, że Nationale-Nederlanden OFE zwiększył udział w akcjonariacie Santander Bank Polska i posiada akcje dające 5,02 proc. głosów na walnym zgromadzeniu banku.

Ze spółek szerokiego rynku negatywnie wyróżniły się akcje Elektrobudowy – spadek o 9,8 proc., Netii – o 3,9 proc. i Echo Investment – o 3,7 proc. Zniżkował także kurs Medicalghoritmics – o 1,0 proc.

Medicalghoritmics poinformował w poniedziałek, że otrzymał od Aegon OFE zawiadomienie, iż fundusz zmniejszył zaangażowanie w spółce poniżej 5 proc. i posiada akcje stanowiące 4,64 proc. głosów na walnym zgromadzeniu.

Ze spółek szerokiego rynku pozytywnie wyróżniły się akcje Compu – wzrost o 11,5 proc., Groclinu – o 6,5 proc. i CP Group – o 5,1 proc. Zwyżkował też kurs Bogdanki – o 2,8 proc.

Bogdanka podała w trakcie sesji, że otrzymała koncesję na wydobywanie węgla kamiennego ze złoża "Lubelskie Zagłębie Węglowe - obszar K-6 i K-7" w obszarze górniczym "Cyców" - koncesja obejmuje zasoby operatywne szacowane na poziomie ok. 66 mln ton węgla.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP, DI

Polecane