Goldman ostrzega przed nadwyżką rudy żelaza

opublikowano: 27-05-2016, 06:37

Amerykański bank inwestycyjny Goldman Sachs Group ostrzega, że globalny rynek rudy żelaza może mierzyć się z kolejną nadwyżką surowca, donosi Bloomberg.

Oczekujemy, że rosnąca nadwyżka podaży surowca zamorskiego doprowadzi do kolejnego wzrostu zapasów rudy w portach – napisali w raporcie Christian Lelong i Amber Cai, analitycy GSG. 

Wyświetl galerię [1/2]

Cena tony miedzie w USD

Bloomberg

W czwartek ceny surowca ponownie cofnęły się poniżej poziomu 50 USD za tonę, schodząc do najniższego poziomu od lutego, co jest wynikiem obaw o kolejne załamanie rentowności chińskich stalowni, co z kolei szkodzi prognozom wzrostu zapotrzebowania na rudę.

Goldman określił cenę tony rudy na obecny kwartał na poziomie 55 USD i na 45 USD w okresie pomiędzy lipcem a wrześniem. Z kolei oczekiwania banku wobec ostatnich trzech miesięcy 2016 r. są jeszcze mocniej pesymistyczne i zostały zweryfikowane o 2 USD w dół do 38 USD/t. 

W czwartek notowania rudy o 62-proc. zawartości żelaza spadły o 1,8 proc. do 49,48 USD/t, co jest najniższą wartością od 25 lutego, wynika z danych Metal Bulletin. Surowiec stracił już 30 proc. (ponad 70 USD) od ostatniego szczytu z 21 kwietnia. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy