Czytasz dzięki

Goldman Sachs i jego klienci mogą stracić 800 mln USD

opublikowano: 29-12-2014, 14:36

Goldman Sachs i kilku jego klientom grozi strata 800 mln USD pożyczki, którą udzielili portugalskiemu Banco Espírito Santo zaledwie kilka tygodni przed jego upadkiem.

Bank Portugalii uważa, że wierzytelności BES, który upadł w sierpniu tego roku, nie będą honorowane przez Novo Banco, „dobry bank” powstały na bazie „nietoksycznych” aktywów BES. W ubiegłym tygodniu bank centralny Portugalii poinformował Novo Banco, że nie musi oddawać 835 mln USD, które BES pożyczył od wehikułu finansowego Oak Finance Luxembourg, tworzonego m.in. przez Goldman Sachs. Ten dług pozostanie natomiast własnością „złego banku”, posiadającego same „toksyczne” aktywa BES.

Co ciekawe, Bank Portugalii jeszcze w sierpniu zupełnie odmiennie traktował dług wobec Oak Finance Luxembourg. Twierdził na piśmie, że spłaci go Novo Banco, co miało potem wpływ na rating obligacji Oak Finance nadany im przez Moody's.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, MarketWatch

Polecane