Goldman Sachs: indeks strachu nie wskazuje na recesję

Tadeusz StasiukTadeusz Stasiuk
opublikowano: 2016-01-28 19:35

Pomimo niedawnego skoku, tak zwany indeks strachu pozostaje w zakresie bezpiecznego handlu, co sugeruje, że inwestorzy nie spodziewają się recesji w tym roku, uspokaja bank Goldman Sachs.

Ze średnią na poziomie około 24 pkt w tym miesiącu, indeks zmienności (Chicago Board Options Exchange Volatility Index) pozostaje w  zgodności z pozytywnym scenariuszem, mimo niskiego wzrostu gospodarczego, wynika z raportu Goldman Sachs Group Inc.. 

Tzw. „czerwona strefa” "ma miejsce gdy VIX znajdzie się powyżej poziomu 25 pkt i dalej się wspina, co historycznie zbiega się z płaską lub ujemną dynamiką amerykańskiego PKB

Nerwowa sytuacja na rynku ropy i obawy o spowolnienie w Chinach mogą zaowocować najgorszym miesięcznym wynikiem indeksu S&P500 od 2011 r. 

Podczas gdy wskaźnik  VIX mierzący niepewność inwestorów odnośnie akcji wzrósł o 27 proc. w styczniu, to jednak zwyżka wynosi zaledwie połowę tego co podczas wyprzedaży w Chinach w sierpniu ubiegłego roku.

Rynek opcji jest słabo wyceniany, ale jak do tej pory nie ma sygnałów recesji makroekonomicznej – napisał w nocie do klientów  Aleksandr Timcenko, ekonomista amerykańskiego banku.