Goldman Sachs: Inflacja nadal niepokoi

opublikowano: 17-03-2023, 15:01
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Mimo że w zeszłym miesiącu inflacja wzrosła mniej od oczekiwań, to perspektywy pozostają kiepskie - mówią analitycy Goldman Sachs.

Według najnowszych danych GUS inflacja w lutym wynosiła 18,4 proc. r/r. Wynik ten został jednak osiągnięty po zmianie wstępnej inflacji za styczeń (częściowo odzwierciedlającej nowe wagi koszyka CPI na 2023 r.), która została obniżona z 17,2 proc. r/r do 16,6 proc. r/r. Specjaliści Goldman Sachs wskazują, że oznacza to, iż miesięczne tempo wzrostu inflacji w lutym było znacznie większe niż oczekiwano i faktycznie wyniosło 1,2 proc. m/m.

NBP opublikował ocenę krajowej inflacji bazowej, nieuwzględniającej cen żywności i energii. Okazało się, że zgodnie z trendami międzynarodowymi tempo wzrostu cen dóbr trwałych wyhamowuje, natomiast przyspiesza w sektorze usługowym. Zdaniem finansistów Goldmana, to niepokojące zjawisko. Mimo że inflacja CPI najprawdopodobniej zaliczyła w lutym szczyt i będzie maleć z każdym miesiącem 2023 r., będzie to efekt mniejszego wzrostu cen dóbr nie zaliczanych do bazowych. Inflacja bazowa ma pozostać lepka i wysoka, co utrudni osiągnięcie celu wskazanego przez NBP, ale nie zmieni gołębiej polityki pieniężnej RPP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane