Goldman Sachs stawia na chińskie akcje

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 09-01-2023, 06:19
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Zdaniem analityków banku Goldman Sachs, istnieją duże szanse by akcje w Chinach odnotowały kolejny mocny wzrost wspierane przez umocnienie juana, informuje Bloomberg.

Giełda w Szanghaju, Chiny
Giełda w Szanghaju, Chiny
fot. Qilai Shen/Bloomberg

Szacunki amerykańskiego banku inwestycyjnego sugerują, że parkiety w Państwie Środka mogą wzrosnąć o kolejne 15 proc. Podniesione przy tym zostały prognozy dla 12-to miesięcznego celu indeksu MSCI China z 70 do 80 pkt. analitycy uzasadniają swoją optymistyczną projekcją niskimi wycenami oraz poważnymi zmianami w polityce władz wobec kilku sektorów o ogromnym znaczeniu jak mieszkalnictwo, Internet czy geopolityka.

Twierdzą przy tym, że chińska waluta może do końca 2023 r. umocnić się do poziomi 6,5 juanów za dolara co oznacza, że również w tym przypadku projekcja została podwyższona z poziomu 6,9.

Chiny wydają się mieć dobrą pozycję w cyklach wzrostu, polityki i inflacji w kontekście globalnym w 2023 r. – napisano w raporcie Goldman Sachs. Analitycy podkreślili, że w ich opinii, ryzyko spadku wynikające z utrzymywania niedoważenia lub krótkiej sprzedaży chińskich akcji jest znacznie wyższe niż zajmowanie pozycji długiej.

Od dołka osiągniętego w październiku zeszłego roku, indeks MSCI China odnotował wzrost o 48 proc. realizując lepsze wyniki niż globalne odpowiedniki w ciągu ostatnich dwóch miesięcy.

Z kolei juan w poniedziałek (9.01) pierwszy raz od sierpnia 2022 r. przekroczył w dół pułap 6,8 za dolara, zwiększając swój roczny wzrost do 1,9 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane