Golub GetHouse chce być pionierem

  • Marta Sieliwierstow
opublikowano: 20-04-2016, 22:00

Inwestor, który zaczyna budowę kolejnego wieżowca w stolicy, wejdzie w segment mieszkań na wynajem i akademików

Niedawno za około 90 mln EUR polsko- -amerykański deweloper sprzedał biurowiec Prime Corporate Center (zaledwie miesiąc po oddaniu budynku do użytku) przy rekordowo niskiej stopie kapitalizacji, wynoszącej ok. 5,3 proc. Lada dzień Golub GetHouse ruszy z budową następnego — Mennica Legacy Tower. Do podpisania ostatecznej umowy spółka nie ujawnia, kto będzie odpowiedzialny za realizację inwestycji.

Mieszkania na wynajem i domy studenckie są ciekawym produktem dla inwestorów instytucjonalnych. Liczymy, że ten rynek w Polsce będzie się dynamicznie rozwijał — mówi Czarek Jarząbek, założyciel i prezes Golub GetHouse.
Zobacz więcej

SPOSÓB NA ZYSK:

Mieszkania na wynajem i domy studenckie są ciekawym produktem dla inwestorów instytucjonalnych. Liczymy, że ten rynek w Polsce będzie się dynamicznie rozwijał — mówi Czarek Jarząbek, założyciel i prezes Golub GetHouse. Marek Wiśniewski

Jakość, nie metry

Mennica Legacy Tower to pierwszy wspólny projekt Golub GetHouse i Mennicy Polskiej. Inwestycja powstanie na działce u zbiegu ulic Prostej i Żelaznej. W skład kompleksu wejdą dwa budynki: 130-metrowa wieża (32 piętra) i niższy ośmiopiętrowy biurowiec. Projekt architektoniczny powstał w biurze Goettsch Partners z Chicago.

— Niższy budynek oddamy do użytku na przełomie pierwszego i drugiego kwartału, a wieżę — w trzecim lub czwartym kwartale 2018 r. Łącznie w obu budynkach będzie ok. 64 tys. mkw. powierzchni biurowej i usługowej. Budowę rozpoczynamy z własnych funduszy, później być może skorzystamy z finansowania bankowego. Nie podpisaliśmy jeszcze żadnej umowy najmu, ale prowadzimy rozmowy. Dzięki powierzchni piętra wynoszącej ok. 2 tys. mkw. będzie to najefektywniejszy biurowiec w centrum Warszawy — mówi Czarek Jarząbek, założyciel i prezes Golub GetHouse.

Budynek będzie certyfikowany w systemie BREEAM (system oceny jakości budynków). Inwestor celuje w ocenę excellent.

— Stawiamy na jakość. Nie chcemy konkurować wielkością i brać udziału w wyścigu, kto wybuduje najwyższy budynek. Nie robimy wielu projektów jednocześnie. Każdej inwestycji poświęcamy bardzo dużo czasu. Zależy nam na tym, żeby były to perełki. Jesteśmy deweloperem, nie zarabiamy na budowaniu, ale na tworzeniu dobrych obiektów, ich wynajmie i sprzedaży — wyjaśnia prezes.

Nowe potrzeby

Oprócz biurowców Golub GetHouse upatrzył sobie dwie nisze — mieszkania na wynajem i akademiki.

— Od kilku lat zarządzamy funduszem nieruchomościowym Golub GetHouse Property Fund FIZ, w którym jednym z głównych udziałowców są polskie otwarte fundusze emerytalne. Jesteśmy w trakcie zbierania drugiego funduszu, również z inwestorami instytucjonalnymi. Chcemy, żeby inwestował on nie tylko w biura, ale również w mieszkania na wynajem i akademiki. Przymierzaliśmy się do tego typu inwestycji już od jakiegoś czasu. Myślę, że właśnie teraz jest na to dobry moment. Korzystając z naszych doświadczeń z USA, chcemy stać się jednym z pierwszych inwestorów rozwijających ten rynek w Polsce [podobne plany dotyczące domów studenckich ma Griffin Group — red.]. W ciągukwartału lub dwóch sfinalizujemy zakupy pierwszych działek pod te inwestycje — mówi Czarek Jarząbek.

Zdaniem dewelopera, pierwszy rynek ma szansę się rozwinąć, bo zmieniła się mentalność Polaków — wynajmowane mieszkanie przestało być gorsze. Nowoczesnych akademików uczelnie potrzebują, by przyciągnąć studentów. Obecnie na tym rynku jest ogromny deficyt. U dewelopera ma być drożej niż w uczelnianych domach studenckich, ale ceny pozostaną w zasięgu potencjalnych klientów. Prace ruszą jeszcze w tym roku. Firma planuje inwestycje w Warszawie, Łodzi, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku i Lublinie. © Ⓟ

OKIEM EKSPERTA

Projekty muszą być dobrze przemyślane

MARCIN KRASOŃ

analityk rynku nieruchomości Home Broker

Budowa akademików może mieć sens w kilku największych ośrodkach akademickich. Część domów studenckich ma niski standard i jeśli deweloper zaoferuje w podobnej cenie i lokalizacji coś lepszego, ma szansę przyciągnąć studentów. Należy pamiętać jednak, że akademiki należące do uczelni bywają dotowane i przy takiej konkurencji komercyjny obiekt będzie bez szans. Przy czym liczba studentów, którzy otrzymują preferencyjne stawki, jest ograniczona. Student szukający lokum ma proste oczekiwania: chce wynajmować tanio i blisko uczelni. Z roku na rok rośnie liczba Polaków wynajmujących mieszkania. Odchodzą od myślenia, że trzeba mieć własne mieszkanie. Jednocześnie coraz popularniejszy jest najem krótkoterminowy (szczególnie w Trójmieście, Krakowie i Warszawie). Stawki najmu w ostatnich latach rosły, ale trzeba pamiętać, że zmienia się też struktura mieszkań i konkurencja jest większa. Coraz mniej jest nieruchomości starych, zaniedbanych, a coraz więcej nowych, w wysokim standardzie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Sieliwierstow

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Golub GetHouse chce być pionierem