Goodman zainwestuje u nas nawet 360 mln zł

Agnieszka Janas, Małgorzata Grzegorczyk
opublikowano: 22-02-2008, 00:00

Światowy potentat przeznaczy na nasz kraj 5-10 proc. swoich europejskich wydatków i powalczy z ProLogisem o miano lidera.

Drugi na świecie deweloper logistyczny wejdzie do Polski

Światowy potentat przeznaczy na nasz kraj 5-10 proc. swoich europejskich wydatków i powalczy z ProLogisem o miano lidera.

Druga na świecie firma, która buduje i zarządza nieruchomościami, jedną piątą zysku operacyjnego (175,3 mln EUR, czyli 630 mln zł w ostatnim półroczu) wypracowuje w Europie. I sporo tu inwestuje. Do Polski trafi 5-10 proc. jej europejskich wydatków na logistykę.

— W ciągu 12 miesięcy zainwestujemy w Polsce 75-100 mln EUR (270-360 mln zł —przyp. red.) — zapowiada Michael O’Sullivan, dyrektor wykonawczy Goodmana na Europę.

Dwie drogi

Część tej kwoty notowana na australijskiej giełdzie firma, która przejęła Eurinpro, przeznaczy na centrum logistyczne w Krakowie, gdzie kupiła 30 ha gruntu.

— W 18-24 miesięcy zbudujemy tu centrum o powierzchni 160 tys. mkw. Cały projekt będzie kosztował 100 mln EUR (360 mln zł — przyp. red.) —dodaje Danny Peeters, prezes Goodman EU Logistics.

Przy takich projektach Goodman najpierw wybiera atrakcyjną lokalizację i dopiero później szuka klientów. Na ten rok planuje jeszcze dwie inwestycje. Jednak w 2/3 przypadków spółka idzie za klientem. Kilka tygodni temu firma podpisała kontrakt z Whirlpoolem, kupiła 5 ha obok jego fabryki AGD we Wrocławiu i wybuduje tu dla niego magazyn o powierzchni 25,7 tys. mkw. Dwa miesiące temu spółka oddała w Łysomicach magazyn o powierzchni 23,6 tys. mkw. firmie NYK Logistics, która będzie prowadzić hale magazynowe dla Sharpa.

— To projekt wart 10 mln EUR (36 mln zł —przyp. red.). W tym roku, idąc za klientem, przeprowadzimy w Polsce podobne projekty za 50-70 mln EUR (180-250 mln zł —przyp. red.) — dodaje Danny Peeters.

Łatwo nie będzie

Dzięki inwestycjom firma chce powalczyć o miano lidera w Polsce, gdzie dominującą pozycję ma ProLogis.

— Konkurujemy na wielu rynkach i jesteśmy gotowi stawić tej firmie czoła także w Polsce — zapowiada szef Goodmana na Europę.

Nie będzie to proste. ProLogis zainwestował w Polsce ponad 1,1 mld USD (2,7 mld zł). Posiada tu 1,37 mln mkw. powierzchni magazynowej i buduje 409 tys. mkw. Wartość tych inwestycji na koniec 2007 r. szacowana jest na 330 mln USD (825 mln zł). Goodman zainwestował 100 mln EUR i buduje 250 tys. mkw. powierzchni wartości 120 mln EUR.

— Z powodu niesłabnącego popytu na nowoczesne powierzchnie magazynowe w Polsce planujemy dalszą rozbudowę istniejących parków dystrybucyjnych i inwestycje na niedawno zakupionych gruntach. Będziemy obecni w strategicznych punktach: przy portach morskich, lotniskach, węzłach komunikacyjnych i aglomeracjach — zapowiada Maciej Madejak, wiceprezes ProLogisu.

Firma nadal koncentruje się na Górnym i Dolnym Śląsku, Poznaniu i Gdańsku.

Agnieszka Janas

a.janas@pb.pl % 022-333-99-36

Małgorzata Grzegorczyk

m.grzegorczyk@pb.pl % 022-333-99-99

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Janas, Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu