Górą stara gospodarka

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 24-02-2005, 00:00

Środowa sesja na amerykańskich giełdach była udana głównie dla posiadaczy akcji tradycyjnych blue chipów. Sektor technologiczny długi czas poddawał się korekcie i dopiero pod koniec notowań zaczął odrabiać straty. Przedstawiciele tej branży notowani na NYSE byli jednak najsłabszymi ogniwami indeksu DJ IA. To przede wszystkim wynik obniżenia prognozy sprzedaży mikroprocesorów na ten rok przez S&P.

Spółkom „starej” gospodarki pomógł raport o poziomie styczniowej inflacji cen detalicznych. Wyniosła ona 0,1 proc. podczas gdy ekonomiści prognozowali wartość dwukrotnie wyższą. Optymizm tonowały jednak wiadomości z rynku ropy, gdzie transakcje terminowe zawiązywano na poziomie blisko 51 USD za baryłkę. Cena oleju opałowego osiągnęła w USA czteromiesięczne maksimum. Po sprecyzowaniu swoich planów dywersyfikacji rezerw przez południowokoreański bank centralny lekko umocnił się dolar, co działało na niekorzyść głównych eksporterów. Dane o CPI wsparły notowania banków. Drożały akcje Bank of America i Citigroup. Najsilniejszą spółką w średniej DJ był producent dóbr powszechnego użytku Procter & Gamble. To rezultat podwyższenia rekomendacji przez analityków UBS Securities. Zalecają oni zakup akcji spółki, której kurs rósł momentami o blisko 2,5 proc.

Pod dyktando sprzedających toczyły się środowe notowania na największych europejskich parkietach. Indeks zaufania niemieckich przedsiębiorców publikowany przez Instytut Ifo spadł w lutym bardziej niż zakładały prognozy. Droga ropa negatywnie przełożyła się na wyceny walorów producentów aut, firm chemicznych i, o dziwo, samych koncernów paliwowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Górą stara gospodarka