Czytasz dzięki

Gorący początek grudnia

  • Michał Żuławiński
opublikowano: 01-12-2019, 22:00

Ostatni miesiąc roku rozpoczniemy od przeglądu indeksów PMI dla sektorów przemysłowych głównych gospodarek świata.

Poniedziałek

W programie znajdą się dane z Japonii (1.30), Chin (2.45), Polski (9), Hiszpanii (9.15), Czech (9.30), Włoch (09.45), Francji (09.50), Niemiec (09.55), strefy euro (10.00), Wielkiej Brytanii (10.30) i USA (15.45). Ponadto sytuację w amerykańskim przemyśle zobrazuje indeks ISM (16). Wśród innych danych na uwagę zasługuje jedynie dynamika PKB w Turcji (9). O 15 w Parlamencie Europejskim po raz pierwszy przemawiać będzie Christine Lagarde, nowa prezes EBC. W poniedziałek Donald Trump odwiedzi Londyn, w którym odbywać będzie się szczyt przywódców państw NATO. Prezydent USA spotka się również z królową Elżbietą II. Z kolei w Madrycie rozpocznie się szczyt klimatyczny COP2, który potrwa do 13 grudnia.

Wtorek

O 4.30 decyzję ws. stóp procentowych podejmie Bank Rezerwy Australii. O 8 przekonamy się, jak kształtuje się inflacja konsumencka w Turcji. Pół godziny później analogiczne dane nadejdą ze Szwajcarii. O 11 Eurostat również przyjrzy się inflacji, choć w tym wypadku będą to dane o cenach producentów. Na wtorkowe popołudnie zaplanowano posiedzenie KNF.

Środa

O 1.30 z Australii nadejdą dane o dynamice PKB. Resztę dnia zdominują odczyty indeksów PMI dla sektora usług. Stosowne raporty nadejdą z Chin (2.45), Indii (6), Hiszpanii (9.15), Włoch (9.45), Francji (9.50), Niemiec (9.55), strefy euro (10), Wielkiej Brytanii (10.30) i USA (15.45). Amerykanie przedstawią także usługowy indeks ISM (16). Około 13 spodziewać możemy się decyzji Rady Polityki Pieniężnej ws. stóp procentowych (choć ostatnia decyzja zapadła później). Po raz ostatni stopy w Polsce zmieniono 4,5 roku temu, a perspektywa ich podniesienia to wciąż melodia odległej przyszłości. Tym niemniej jak zwykle warto będzie posłuchać, co na konferencji prasowej (16) powiedzą prezes Adam Glapiński oraz dwaj inni członkowie RPP. Również o 16 decyzję ws. stóp procentowych podejmie Bank Kanady.

Czwartek

Przed południem poznamy dane o zamówieniach w przemyśle Niemiec (8) oraz produkcji przemysłowej w Hiszpanii (10). Nie zabraknie też danych o PKB — na pierwszy ogień pójdą Rumunia (8) i Słowacja (9), a podsumowanie stanowił będzie raport Eurostatu o całej UE (11). Równolegle poznamy też dane o sprzedaży detalicznej w państwach członkowskich. Popołudnie należeć będzie do Amerykanów. Na rynek trafiać będą kolejno: raport Challengera dotyczący liczby zwolnień (13.30), dane o handlu zagranicznym (14.30), wnioski o zasiłek dla bezrobotnych (14.30) oraz zamówienia w przemyśle (16). Na 5 grudnia zaplanowano szczyt państw należących do OPEC. Tego samego dnia poznać mamy cenę emisyjną akcji Saudi Aramco, które od miesięcy szykuje się do debiutu na saudyjskiej giełdzie.

Piątek

Ostatni roboczy dzień tygodnia otworzą dane dotyczące niemieckiej produkcji przemysłowej (8). Analogiczne dane napłyną też z Węgier (9) i Szwecji (9.30). Najważniejszą publikacją dnia będą dane z amerykańskiego rynku pracy. Analitycy prognozują, że największa gospodarka świata stworzyła w listopadzie 183 tys. miejsc pracy w sektorze pozarolniczym. Dane te będą oczywiście komentowane w kontekście dalszych działań Rezerwy Federalnej. Ostatni akcent tygodnia stanowić będzie przegląd ratingu Polski w wykonaniu agencji DBRS (po 22).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Żuławiński, Bankier.pl

Polecane