Gorączka zakupów

Jakub Stasik, XTB
27-04-2015, 17:44

Inwestorów na światowych giełdach ogarnęła prawdziwa gorączka zakupów, która w poniedziałek przybrała wręcz monstrualne rozmiary. Swoją szarżę byki zaczęły już w trakcie sesji azjatyckiej, a następnie kontynuowały ją zarówno w trakcie sesji europejskiej, jak i amerykańskiej.

Przyczyn wzrostów na giełdach należy upatrywać w spekulacjach dotyczących działań Ludowego Banku Chin. Zgodnie z pojawiającymi się plotkami, PBOC będzie kolejnym bankiem centralnym, który zdecyduje się „przekroczyć Rubikon” i wprowadzi skup obligacji na wzór FED czy też EBC. Przewiduje się, iż Chińczycy będą skupować dług samorządów lokalnych w celu stymulacji tamtejszej gospodarki. Takie plotki nie mogły pozostać bez echa. Tylko w trakcie dzisiejszej sesji indeks Shanghai Composite zyskał blisko 3%,  podczas gdy Hang Seng chińskich spółek urósł o ponad 1,5%.

Chiński szał zakupów przełożył się także na giełdy w Europie, które pomimo falstartu zaliczają imponujący początek tygodnia. Jeszcze kilka minut po otwarciu wydawało się, iż poniedziałek przyniesie kolejne spadki na europejskich parkietach, a ciążąca wszystkim Grecja nie pozwoli bykom na kontynuację rajdu. Nic takiego nie miało jednak miejsca, gdyż po początkowych wyraźnych spadkach kupujący dostali animuszu , a hossa na europejskich parkietach wywindowała indeks DAX w górę o ponad 1,6%. Podobnie radziły sobie pozostałe giełdy na starym kontynencie, a rajd byków nie ominął także polskiego WIG-u 20, który na 30 min przed końcem sesji zyskiwał 1,40%.

W odróżnieniu od giełd w Europie oraz Azji indeksy w USA nie rosły w tak niezwykłym tempie, jednak tej sytuacji nie można się dziwić. Najbliższy tydzień będzie obfitował w wiele istotnych wydarzeń dla amerykańskiej giełdy, wśród których wymienić należy m.in: posiedzenie FOMC czy też publikację danych o PKB za 1 kwartał. Cała zabawa zacznie się jednak już dziś po zakończeniu sesji, gdy swój kwartalny raport przedstawi  Apple, czyli„perła w koronie” amerykańskiej giełdy.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jakub Stasik, XTB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / Gorączka zakupów