Gościnni dla kapitału

Marta Biernacka
13-07-2004, 00:00

W sobotę ogłoszono wyniki III edycji rankingu Profesjonalna Gmina Przyjazna Inwestorom. Najbardziej cieszyły się Lesznowola i Limanowa.

10 lipca w sali kolumnowej Sejmu spotkali się samorządowcy z całej Polski.

Okazją było ogłoszenie wyników III edycji rankingu Profesjonalna Gmina Przyjazna Inwestorom. Impreza odbywa się corocznie, a inicjatorami przedsięwzięcia są Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej, Prezydium Konferencji Inwestorów oraz firma doradcza Wolska & Jefremienko.

Kilka grup

Na około 2,5 tys. gmin ankiety ze zgłoszeniami nadesłało 500. Uczestnicy konkursu oceniani byli w kategoriach merytorycznych pod kątem zarządzania finansami oraz rozwojem, organizacji wewnętrzej i jakości obsługi interesantów oraz komunikacji społecznej i partycypacji mieszkańców. Ponadto gminy podzielone zostały na cztery grupy w zależności od liczby mieszkańców.

— W rankingu istotny był kontekst Unii Europejskiej, bo wszystkie gminy ubiegają się o środki UE. W ankiecie umieściliśmy dwa nowe pytania z tym związane, w następnych latach będziemy zwiększać ich liczbę — zapowiada Marek Jefremienko.

W rankingu wyróżniły się m.in. gminy Lesznowola i Limanowa. Ta pierwsza zwyciężyła w kategorii zarządzanie rozwojem i okazała się najlepsza w grupie gmin do 15 tys. mieszkańców. Ponadto została laureatką specjalnej nagrody im. Aleksandra Paszyńskiego za najsprawniejsze zarządzanie rozwojem i finansami.

— Dziękuję organizatorom za te zaszczyty, a moim urzędnikom za starania — powiedziała w trakcie uroczystości Maria Jolanta Batycka-Wąsik, wójt gminy Lesznowola.

Okazało się, że większość wyższych stanowisk w tej gminie piastują kobiety — od wójta po przewodniczącą rady gminy.

Limanowa wygrała w kategoriach — organizacja wewnętrzna i jakość obsługi interesantów, komunikacja społeczna i partycypacja mieszkańców, oraz zajęła pierwsze miejsce w grupie gmin od 15 do 40 tys. mieszkańców.

Gdzie lokować kapitał

Ranking został stworzony trzy lata temu z myślą o podnoszeniu poziomu zarządzania gminami w Polsce.

— Jego celem jest motywowanie i docenianie gmin oraz miast, w których panuje atmosfera przyjazna inwestorom, jak i wskazywanie miejsc, w których z tego względu warto lokować kapitał — mówi Jerzy Regulski, prezes Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej.

Dodaje, że wśród laureatów są gminy, które mają plany zabudowy przestrzennej oraz wieloletnie plany inwestycyjne. W kapitule oceniającej kandydatów zasiadają m.in. Jerzy Regulski (przewodniczący), Marek Jefremienko, prezes Wolska & Jefremienko, Zofia Borowska, menedżer Działu Inwestycji Budowlanych w Polkomtelu, prezes Towarzystwa Rozwoju Infrastruktury ProLinea oraz Mieczysław Jaśkowski, prezes SAP-Projekt, firmy obsługującej inwestycje budowlane.

„Puls Biznesu” jest patronem medialnym rankingu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Biernacka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / / Gościnni dla kapitału