„Gospodarka Hiszpanii znalazła dno”

opublikowano: 17-05-2013, 11:18

Są pierwsze oznaki poprawy sytuacji hiszpańskiej gospodarki, twierdzi Juan Rodriguez Inciarte z zarządu Santander, największego banku tego kraju.

- W drugim kwartale 2013 roku dynamika PKB znajdzie dno i później w tym roku, w trzecim, czwartym kwartale, nastąpi poprawa popytu konsumpcyjnego – powiedział Juan Rodriguez Inciarte w CNBC.

Juan Rodriguez Inciarte, fot. Bloomberg
Juan Rodriguez Inciarte, fot. Bloomberg
None
None

Eksperci uważają, że w ostatnim kwartale tego roku PKB Hiszpanii zacznie rosnąć. W pierwszym spadł o 0,5 proc. w porównaniu z poprzednim. Był to już siódmy z rzędu spadek.   Deficyt budżetowy Hiszpanii ma sięgnąć w tym roku 6,3 proc. PKB. Iciarte zwraca jednak uwagę na poprawę bilansu płatniczego kraju.

- Hiszpania ma po raz pierwszy dodatni bilans płatniczy. Eksportujemy więcej niż importujemy. Oznacza to spadek poziomu zadłużenia – powiedział. - Po drugie, przeprowadziliśmy wielką restrukturyzację sektora finansowego i obecnie jest on jednym z najsilniejszych w Europie – dodał.

Rentowność obligacji 10-letnich Hiszpanii wynosi obecnie 4,28 proc. W lipcu ubiegłego roku sięgała 7,75 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane