Gospodarka Korei Północnej pikuje

opublikowano: 26-07-2019, 08:37

Gospodarka Korei Północnej skurczyła się w ubiegłym roku najmocniej od szczytu klęski głodu w latach 90. Wpływ na to mają przede wszystkim międzynarodowe sankcje nałożone na rząd w Pjongjang.

Od razu trzeba jednak zaznaczyć, że nie są to żadne oficjalne północnokoreańskie dane, a jedynie szacunki opracowane przez… Bank Korei Południowej (BOK).

Korea Północna
fot. Bloomberg

Zgodnie z opracowaniem seulskiej instytucji, PKB Korei Północnej zmniejszył się w 2018 r. o 4,1 proc. To najgorszy wynik od 1997 r., kiedy to seria klęsk żywiołowych, w tym susz i powodzi i nakładająca się na nie nieudolna polityka gospodarcza spowodowały śmiertelny głód.

W 2017 r. północnokoreańska gospodarka skurczyła się o 3,5 proc.

Bank Korei wyliczył też, że eksport sąsiada z północy zapikował aż o 86 proc. do zaledwie 240 mln USD, podczas gdy import zmniejszył się o 31 proc. 

W najnowszym raporcie podkreślane jest silne uzależnienie Korei Północnej od Chin, co potwierdzać może fakt, że z całego eksportu tego kraju około 90 proc. przesyłek trafia do Państwa Środka.

Dochód na mieszkańca w Korei Północnej oszacowano na 1,4 mln wonów (1 205 USD) w 2018 r.,  około 3,9% proc. tego co w Korei Południowej.

Sankcje wyraźnie dotykają Koreę Północną - powiedział Kim Suk-Jin, naukowiec z Koreańskiego Instytutu Zjednoczenia Narodowego. Widać to wyraźnie w spadku eksportu  - dodaje naukowiec.

Ponieważ reżim nie publikuje oficjalnych danych, BOK jest uważany za najbardziej wiarygodne źródło analizy ekonomicznej swojego sąsiada, choć istnieją formalne ograniczenia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane