Gospodarka Szwajcarii wróciła do wzrostu

opublikowano: 02-09-2021, 09:51

W drugim kwartale gospodarka Szwajcarii zaczęła rosnąć dzięki znoszeniu ograniczeń wprowadzonych z powodu pandemii.

PKB Szwajcarii wzrósł w drugim kwartale o 1,8 proc. w porównaniu z pierwszym Ekonomiści prognozowali zwyżkę o 1,9 proc. W skali roku wzrost wyniósł 7,7 proc. wobec prognozowanych 9 proc. W pierwszym kwartale PKB Szwajcarii spadał o 0,4 proc. w ujęciu kwartalnym i o 0,7 proc. w ujęciu rocznym.

Do wzrostu przyczyniło się duże ożywienie w branży HoReCa, która wychodzi z kryzysu spowodowanego przez pandemię.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Eksperci zwracają uwagę, że odbicie w Szwajcarii jest silniejsze niż w sąsiadujących Niemczech, a obawy przed gwałtownym wzrostem bezrobocia i falą niewypłacalności nie potwierdziły się, głównie dzięki fiskalnemu wsparciu. Dodatkową pomocą było utrzymywanie przez bank centralny ultra luźnej polityki monetarnej i interwencje hamujące aprecjację franka. Ekonomiści wskazują jednocześnie na wskaźniki wyprzedzające, które sygnalizują spowolnienie tempa odbicia gospodarki w związku z globalnym problem łańcuchów dostaw, a także trudnością osiągnięcia prognozowanego przez rząd Szwajcarii tempa szczepień.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane