Gospodarka Tajwanu rozwijała się najszybciej od dekady

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 29-01-2021, 11:12

O niemal 5 proc. wzrósł w IV kw. 2020 r. PKB Tajwanu. Tak dobrego wyniku czołowy światowy eksporter elektroniki nie notował od dekady, informuje Reuters.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Według wstępnych danych gospodarka w okresie październik-grudzień odnotowała 4,94-proc. wzrost w porównaniu do analogicznego okresu 2019 r. W trzecim kwartale ta dynamika kształtowała się na poziomie 3,92 proc.

Odczyt okazał się zdecydowanie lepszy od mediany prognoz ekonomistów. Zakładała ona zwyżkę rzędu 3,61 proc. Równocześnie wzrost w IV kw. był najwyższym od odnotowanego w I kwartale 2011 r. na poziomie 6,72 proc.

Tak mocne wybicie po załamaniu w pierwszej połowie 2020 r. było możliwe głównie dzięki boomowi w produkcji eksportowej po tym jak na globalnych rynkach doszło do ożywienia. Tylko w końcowym kwartale minionego roku eksport elektroniki i produktów telekomunikacyjnych podskoczył o około 20 proc. w ujęciu rocznym.

W całym 2020 r. – jak wynika z wstępnych wyliczeń – PKB Tajwanu zwiększył się o 2,98 proc. wobec 2,96 proc. w 2019 r. To jedna z nielicznych gospodarek na świecie z dodatnią zmianą w ubiegłym roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane