„Gospodarka USA to bańka”

opublikowano: 02-04-2013, 08:57

...zasilana „fałszywym pieniądzem” kreowanym przez Fed, twierdzi David Stockman, który był dyrektorem ds. budżetu za czasów prezydentury Ronalda Reagana i były dyrektor zarządzający Blackstone Group.

Realizując politykę ilościowego luzowania Fed zalewa rynek akcji pieniędzmi nawet kiedy realna gospodarka pozostaje słaba. Taka kombinacja jest nie do utrzymania, przekonuje w The New York Times Stockman, przekonany, że „bańka” pęknie w okresie kilku najbliższych lat.

David Stockman, fot. Bloomberg
David Stockman, fot. Bloomberg
None
None

- Kiedy pęknie, nie będzie nowej rundy ratowania finansowego, jak w 2008 roku. Zamiast tego Ameryka wejdzie w erę oszczędności o sumie zerowej i zajadłego konfliktu politycznego, tłumiącego nawet dzisiejsze, mizerne pozostałości wzrostu gospodarczego – ostrzega Stockman.

Ostrzega, że inwestorzy zaczną sprzedawać akcje po najmniejszej sugestii, że Fed zacznie zmniejszać aktywa w swoim bilansie.

- Bez względu na zapewnienia Bernanke o końcowym, stopniowym przeprowadzeniu gładkiego zakończenia obecnej polityki, Fed jest zamknięty w monetarnym więzieniu, które sam stworzył – przekonuje Stockman.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, moneynews.com

Polecane