Gospodarka Wielkiej Brytanii w stagnacji

opublikowano: 10-12-2019, 10:45

Gospodarka Wielkiej Brytanii zaskoczyła negatywnie. W październiku nieoczekiwanie dopadła ją stagnacja. Po raz pierwszy od 2009 r., trzy miesiące z rzędu nie odnotowała wzrostu.

PKB Wysp Brytyjskich w październiku 2019 r. nie uległ zmianie po dwóch wcześniejszych miesiącach spadków, wynika z danych Biura Statystyk Narodowych. Odczyt był gorszy od mediany prognoz ekonomistów, która zakładała wzrost o 0,1 proc. W ujęciu rocznym PKB zwiększył się o 0,7 proc. W tym przypadku dynamika wzrostu była najniższa od czerwca 2012 r. 

Wielka Brytania
fot. REUTERS/Toby Melville/File Photo/Forum

Dodatnią zmianę odnotowały sektor usług (wzrost o 0,2 proc. i pierwsza ekspansja od trzech miesięcy) oraz produkcja (+0,2 proc.)  w związku z gromadzeniem zapasów przed wyznaczonym wówczas na 31 października terminem brexitu. Zostało to jednak zniwelowane  niższą produkcją ropy naftowej i najbardziej gwałtownym spadkiem produkcji budowlanej ( o 2,3 proc.) od początku 2018 r.

Produkcja uległa stagnacji w ciągu ostatnich trzech miesięcy, a Wielka Brytania jest na dobrej drodze do odnotowania w 2019 r. wzrostu nieco powyżej 1 proc., co będzie  najgorszym wynikiem od czasu kryzysu finansowego sprzed dekady. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane