GPW: dobre otwarcie na Wall Street wzmocniło WIG20

Artur Szymański
10-11-2003, 16:53

W poniedziałek z giełdowego parkietu wiało nudą. Rynek opanował duch rozleniwienia. Nic dziwnego – piękna pogoda bardziej sprzyjała przedłużeniu sobotnio-niedzielnego wypoczynku niż śledzeniu tabel giełdowych.

Organizowanie sesji w środku długiego weekendu musiało sprawić, że zainteresowanie handlem akcjami będzie nikłe. Na całym rynku wartość handlu wyniosła zaledwie 100 mln zł. Gorzej było tylko 23 czerwca i 29 września, gdy obroty osiągnęły odpowiednio 75,7 mln zł i 87 mln zł. Nieobecność inwestorów sprawia, że wyników poniedziałkowych notowań nie można uznać za miarodajne. Dzisiejsza sesja po prostu nie zmieniła obrazu rynku ani o jotę.

Otwarcie poniedziałkowych notowań wypadło na małym minusie. Była to sprawka niewielkiego nawisu podaży, jaki pozostał po piątkowej sesji. Wyczerpał się on szybko. Kilka większych transakcji kupna akcji TP SA i PKN Orlen wyniosło indeks WIG20 ponad kreskę. Handel akcjami tych dwóch spółkach zamknął się sumą 35 mln zł, co zapewniło połowę obrotów wszystkimi spółkami tworzącymi indeks WIG20. Zainteresowanie pozostałymi 18 firmami było żenująco niskie. Wydawało się, że na utrzymanie indeksu do końca dnia w strefie wzrostów nielicznym inwestorom nie starczy sił i środków. Jednak faktyczny brak podaży w połączeniu z dobrym otwarciem sesji na Wall Street wzmocnił kupujących i doprowadził indeks do najwyższego poziomu dnia 1583,40 pkt. Oznacza to dzienny wzrost o 0,7 proc. Przez większość dnia pod kreską znajdował się indeks szerokiego rynku. Jednak pod koniec dnia także WIG zdołał wyjść na 0,4-proc. plus, by dzień za poziomie 20 691,85 pkt.

Akcje TP SA zyskały w poniedziałek 1,1 proc. Jerzy Hausner poinformował, że sfinalizowano dokapitalizowanie Kompanii Węglowej 27,25 mln akcji Telekomunikacji Polskiej, które stanowią około 2 proc. kapitału spółki. Dobry dzień miał Budimex, który przed południem wyróżniał się najwyższym dziennym wzrostem 2,5 proc. Pod koniec dnia optymizm inwestorów jednak wyparował i na zamknięciu najwyższą stopą zwrotu pochwalić się mógł Orbis. Papiery hotelarskiej spółki zdrożały o 2,7 proc. Kiepski dzień miały banki. Wzrosły tylko Millennium i Pekao SA. Widoczne jest wyczekiwanie czwartkowe wyniki drugiej ze spółek. Spadki – aczkolwiek niewielkie – zanotowały Agora, BRE Bank, BZ WBK, Netia, Prokom, i Świecie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Szymański

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GPW: dobre otwarcie na Wall Street wzmocniło WIG20