Czytasz dzięki

GPW: Główne indeksy na plusie, energetyka w górę o 13,7 proc.

PAP
opublikowano: 20-07-2020, 18:43

Główne warszawskie indeksy zakończyły poniedziałkowe notowania na plusie. Analitycy zwracają uwagę, że liderem wzrostów, który ciągnął rynek w górę był sektor energetyczny. WIG-energia wzrósł o 13,7 proc., co było jego największym dziennym wzrostem w historii.

"Wzrosty na WIG20 były w poniedziałek ciągnięte przez energetykę, która kontynuuje zwyżki po zeszłotygodniowej informacji o potencjalnym połączeniu PGE, Tauronu i Enei, a także wydzieleniu z ich bilansów aktywów węglowych" - powiedział PAP Biznes analityk DM BOŚ Konrad Ryczko

GPW
Zobacz więcej

GPW fot. ARC

"WIG20 próbuje wybić się z konsolidacji. Nie jest to wyłącznie inicjatywa krajowych inwestorów, gdyż jest to zbieżne z próbami widocznymi także na DAX i na S&P 500. Rośnie zatem prawdopodobieństwo wyjścia WIG20 powyżej 1.850 pkt. i próby wyznaczenia nowych lokalnych maksimów w ramach krótkoterminowego wybicia trwającego od połowy marca. Sukces będzie zależał w znacznej mierze od wyniku rozmów na unijnym szczycie w sprawie funduszu odbudowy Europy. Wiele jednak wskazuje, że zmierzają one w optymistycznym kierunku" - dodał.

Na poniedziałkowym zamknięciu WIG20 zyskał 2,48 proc., osiągając poziom 1.840,60 pkt., WIG zwyżkował o 2,20 proc. do 52.170,68 pkt., mWIG40 poszedł w górę o 1,81 proc. do 3.658,56 pkt. sWIG80 wzrósł o 1,27 proc. ustanawiając tym samym nowe dwuletnie maksimum na poziomie 14.346,93 pkt.

Obroty na GPW wyniosły 1.086 mld zł, z czego 683 mln zł przypadło na spółki z WIG20.

WIG20 rozpoczął poniedziałkowe notowania kilka punktów pod kreską, jednak już od pierwszych minut kierował się w górę. Po południu indeks stabilizował się w okolicach poziomu 1.815 pkt., a na koniec dnia zyskał jeszcze 25 pkt.

W momencie zamknięcia notowań na GPW niemiecki DAX szedł w górę o 0,8 proc., a S&P 500 zyskiwał około 0,2 proc.

13 z 15 indeksów sektorowych zakończyło dzień na plusie, przy czym WIG-Energia wzrósł o 13,67 proc. i był to najmocniejszy jednodniowy wzrost w historii. Indeks przebił tym samym czerwcowe i listopadowe maksima i jest najwyżej od lipca 2019 r.

W sektorze energetycznym najmocniej wzrosły kursy notowanych w WIG20: PGE - o blisko 20 proc. i Tauronu - o blisko 16 proc. Kurs notowanej w mWIG40 Enei na zamknięciu zwyżkował o 10,6 proc.

Jak dowiedziała się nieoficjalnie Polityka Insight, rząd chce połączyć PGE, Tauron i Eneę w jeden koncern. Powstanie też Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego, która przejmie elektrownie na węgiel. Według informacji PI, NABE ma powstać jeszcze w tym roku, na bazie PGE GiEK.

Analityk DM Trigon Michał Kozak ocenił, że jest to spójne z planem odchodzenia krajowej energetyki od węgla. Jego zdaniem Tauron, który wśród wymienionych ma najsłabszy segment wydobycia węgla, ale i bloki nie mieszczące się w merit order przez wysokie koszty, z pewnością by na tym skorzystał. Spodziewa się, że gdyby proces ten przebiegał etapowo, elektrownie Tauronu traktowane byłyby priorytetowo.

Wśród największych spółek wzrostami wyróżniły się także: Orange - w górę o 6,4 proc. oraz CD Projekt - o 6 proc.

Ryczko zwrócił uwagę, że kurs Orange kontynuuje wzrosty po doniesieniach o potencjalnej sprzedaży przez telekom do 50 proc. udziałów w swojej spółce zależnej, w której znajdują się aktywa światłowodowe. Wartość tego pakietu, zdaniem źródeł agencji Bloomberg, to ok. 1 mld euro.

"Zmienność na akcjach CD Projektu może być podwyższona, gdyż zbliżamy się powoli do premiery ich najnowszej gry +Cyberpunk 2077+. Warto zwrócić uwagę, że wycena spółki uwzględnia już nie tylko sukces tej produkcji. Długoterminowo wyceniane są także kolejne tytuły" - ocenił.

Z kolei najmocniej w dół poszły: Santander - o 2,6 proc. i mBank - o 1,3 proc.

"Gwiazdą poniedziałkowej sesji był Mercator Medical, którego kurs wzrósł o 70 proc. po szacunkach wyników. Jest to jedna ze spółek, które ewidentnie skorzystały z zaistniałej na rynku sytuacji. Jeszcze w marcu spółka była warta 100 mln zł, a po dzisiejszej sesji kapitalizacja wynosi około 3 mld zł. Jest to jednak wzrost fundamentalny. Rynek spodziewał się dobrych wyników, a mimo to zaskoczyły one pozytywnie" - zauważył Ryczko.

Kurs Mercatora Medical na zamknięciu wzrósł o 72 proc. do 291 zł, najwyżej w historii. Pomimo, że handel akcjami spółki do godz. 14 pozostawał w fazie równoważenia obroty wyniosły 99 mln zł, co było trzecim wynikiem na poniedziałkowej sesji. Większe wystąpiły jedynie na CD Projekcie (120 mln zł) i na KGHM (111 mln zł).

Mercator Medical szacuje, że jej skonsolidowany wynik netto wyniesie w drugim kwartale 2020 roku około 209,2 mln zł, wobec 0,3 mln zł zysku netto w II kwartale 2019 r. oraz 20,6 mln zł zysku w I kwartale 2020 r.

Wśród małych i średnich spółek drugą sesję z rzędu w dwucyfrowym tempie rosną: PZ Cormay - o 28 proc. oraz XTB - o 19 proc. Do wzrostów dołączyły także: ML System - w górę o 19 proc., Toya - o 12,5 proc i Oponeo - o 11 proc.

Swoje nowe maksima wyznaczyły XTB - na poziomie 21,2 zł za papier oraz ML System - na 70 zł. Kurs Cormay wyniósł 1,89 zł i jest najwyżej od października 2017 r. Toya jest najwyżej od roku na 6,12 zł, a dwuletnie maksimum osiągnął kurs Oponeo na 36,6 zł.

Najmocniej w dół poszły notowania: Rafako i Eko Exportu - po około 8,5 proc., CI Games - o 7,6 proc. i Biomedu-Lublin - o 5,6 proc.

 

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane