GPW: Indeks największych spółek obronił poziom 1700 pkt.

Artur Szymański
07-05-2004, 16:44

Ostatnia godzina sesji przyniosła spadek do poziomu 1700 pkt na WIG20. Chociaż wielki popyt się przy nim nie pojawił, to jednak udało się go obronić. Ostatecznie wskaźnik największych spółek zakończył dzień 4,3 pkt wyżej, tracąc w stosunku do czwartku 1 proc.

Popołudniowa część sesji przyniosła pogorszenie nastrojów. Podaż, która przed południem nie była zbyt aktywna ożywiła się w drugiej części sesji. W efekcie WIG20 zjechał najpierw pod kreskę, później pokonał poziom wczorajszego dołka na 1707 pkt i otarł się o psychologiczny poziom 1700 pkt. Wraz ze spadkiem indeksów, rosły obroty, co nie wróży najlepiej rynkowi.

Warszawskiemu rynkowi nie pomagały giełdy Zachodu. Gracze w Europie powstrzymywali się z transakcjami do czasu publikacji liczby nowych miejsc pracy w USA. O 14.30 okazało się, że dane były świetne. Analitycy szacowali, że w kwietniu liczba nowych miejsc pracy wzrosła o 173 tys. Tymczasem było ich aż 288 tys.

Reakcja rynków była jednak negatywna, bo przybliża to podniesienie przez Fed poziomu stóp procentowych. Amerykańskie futures pogłębiły spadki po publikacji danych, w dół poszły też giełdy Eurolandu. W takiej sytuacji warszawskiej giełdzie nie pozostało nic innego jak dołączyć się do ogólnoświatowego trendu.

Podaż skoncentrowała się na największych spółkach. Mocno spadli i to przy wysokich obrotach giganci rynku. Najwięcej – po 1,9 proc. obniżyły loty TP SA (przy 110-mln obrocie!) i KGHM (handel wyniósł 40 mln zł). Wcześniejszy wzrost oddały Pekao SA i BA CA. Na plusie zakończyły tylko trzy spółki –BRE, Agora i Budimex.

Na szerokim rynku działo się niewiele. Aktywniejszy handel był tylko na papierach Polfy Kutno, papiery której skupuje włoski koncern Recordati, oraz GTC. Akcje wczorajszego debiutanta znów znalazły dużo nabywców – kurs wzrósł o 3 proc. przy blisko 20-mln obrocie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Szymański

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GPW: Indeks największych spółek obronił poziom 1700 pkt.