GPW może złożyć prospekt emisyjny w KNF w wakacje

PAP
opublikowano: 30-04-2010, 18:51

Prospekt emisyjny Giełdy Papierów Wartościowych będzie gotowy do złożenia w KNF w wakacje - poinformował PAP prezes GPW Ludwik Sobolewski. GPW rozmawia z kilkunastoma firmami zagranicznymi ws. ich ewentualnego debiutu na warszawskim rynku w tym lub przyszłym roku.

"Wykonujemy drugą aktualizację prospektu, pierwsza była w grudniu i styczniu. Myślę, że będziemy gotowi ze złożeniem prospektu w wakacje" - powiedział Sobolewski.

Ministerstwo Skarbu Państwa w pierwszym etapie prywatyzacji Giełdy Papierów Wartościowych zamierza sprzedać pakiet 63,82 proc. giełdy. W rękach Skarbu Państwa ma pozostać pakiet ponad 35 proc.

W drugim etapie prywatyzacji, który może nastąpić za 3 do 5 lat, akcje GPW mogą trafić do inwestora branżowego.

Niedawno wiceminister skarbu Joanna Schmid informowała, że przed IPO warszawskiej giełdy resort skarbu będzie chciał wprowadzić takie zmiany w statucie GPW, aby kluczowe decyzje mogły zapadać pod kontrolą MSP.

Przed ofertą publiczną GPW ma dokonać wyboru oferty jednej ze światowych giełd, dzięki której zakupiony zostanie nowy system transakcyjny oraz pozyskany zostanie partner do aliansu strategicznego.

Na zaproszenie do składania ofert na sprzedaż systemu transakcyjnego naszej giełdzie i na wejście z nią w alians strategiczny odpowiedziały trzy giełdy: Nasdaq OMX, NYSE Euronext i London Stock Exchange. Takiej oferty nie złożyła Deutsche Boerse, chociaż do niej też zostało skierowane zaproszenie. Wybór partnera dla GPW ma nastąpić w lipcu 2010 roku.

Sobolewski poinformował w piątek, że GPW rozmawia obecnie z kilkunastoma zagranicznymi firmami o ewentualnym debiucie w Warszawie. "Gdybyśmy policzyli rozmowy z tymi spółkami, które mają realne szanse na debiut na ten rok lub na przyszły, to rozmawiamy z kilkunastoma" - powiedział. Dodał, że spółki te pochodzą przede wszystkich z Ukrainy, Rumunii, Bułgarii i Czech.

Niedawno prezes GPW informował o prowadzonych rozmowach z węgierskim bankiem OTP na temat dual listingu na GPW.

"Obecnie rozmowy z OTP się nie toczą, ale myślę, że w maju wystąpimy z inicjatywą ponownych rozmów i mamy nadzieję, że spółka podejmie te rozmowy" - powiedział Sobolewski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane