GPW pierwszaw Europie

opublikowano: 12-01-2012, 00:00

Pod względem liczby debiutów warszawska giełda nie miała sobie równych w Europie w 2011 r. To zasługa rynku NewConnect

Jak wynika z badań PwC, w minionym roku niemal połowa wszystkich debiutów na Starym Kontynencie miała miejsce na GPW. Było ich w sumie 203. Dało to warszawskiej giełdzie zdecydowanie pierwsze miejsce, przed Londynem i Nasdaq OMX.

Skąd ten sukces GPW?

„To w głównej mierze zasługa rynku NewConnect, gdzie duża część debiutujących spółek — choćby ze względu na swoje rozmiary — nie mogłaby myśleć o uzyskaniu statusu spółki publicznej na innych głównych giełdach europejskich. Miejmy nadzieję, że część spółek debiutujących na rynku alternatywnym rozwinie się z czasem w znacznie większe i bardziej dojrzałe podmioty, które będą stanowić o sile polskiego rynku kapitałowego” — komentuje Filip Gorczyca, starszy menedżer w zespole ds. rynków kapitałowych PwC.

Pod względem wartości IPO liderem był Londyn, przed hiszpańską BME i GPW.

W sumie w całym roku łączna wartość IPO w Europie wzrosła o 1 proc., do 26,5 mld EUR, a liczba debiutów zwiększyła się o 13 proc., do 430.

Największe oferty publiczne ubiegłego roku to IPO Glencore (surowce mineralne) w Londynie, Bankia (bank) i Dia (sieć supermarketów) w Madrycie oraz Jastrzębska Spółka Węglowa w Warszawie.

Globalnym liderem w zakresie aktywności na rynku IPO pozostały Chiny, choć wartość ofert w 2011 r. spadła tam aż o 42 proc. (licząc rok do roku), do 57,4 mld EUR. W USA odnotowano oferty o łącznej wartości 25,6 mld EUR (spadek o 13 proc. rok do roku).

Co dalej? Według przedstawicieli PwC perspektywy rynku pierwotnego na 2012 r. są wciąż niepewne. Przewidują oni, że poprawa nastrojów nastąpi najwcześniej w drugiej połowie roku. — Spółki rozważające wejście na giełdę w 2012 r. powinny już teraz przygotowywać ofertę i prospekt emisyjny tak, by wykorzystać sprzyjające warunki, które w każdej chwili mogą pojawić się na rynku. Inwestorzy są już wyraźnie zmęczeni aktualną sytuacją, należy więc oczekiwać, że poprawa nastrojów wkrótce nadejdzie i może być to równie niespodziewane jak wcześniejsze pogorszenie — komentuje Tomasz Konieczny, partner PwC.

Według Tomasza Koniecznego rynki odetchną w pełni dopiero wówczas, gdy problem zadłużenia państw strefy euro zostanie, przynajmniej częściowo, rozwiązany. „W przeciwnym razie rynkami kapitałowymi wciąż będą rządziły emocje, a utrzymująca się zmienność indeksów może jeszcze bardziej zniechęcić inwestorów do rynku akcji, blokując jednocześnie spółkom dostęp do kapitału” — uważa ekspert PwC.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane