GPW podzieliła włos na czworo

Adam Torchała, Bankier.pl
opublikowano: 20-12-2018, 22:00

Od marca na warszawskim parkiecie obowiązywać będą nowe kroki notowań. Najważniejsza zmiana dotyczy ceny „groszowych" akcji

Od 4 marca 2019 r. na GPW będą obowiązywały nowe kroki notowania, co oznacza, że akcje i inne instrumenty finansowe będą notowane z dokładnością do czterech miejsc po przecinku.

— Termin wdrożenia zmian jest wynikiem ustaleń z uczestnikami rynku. Zmiana kroków notowania wynika ze standardów przyjętych na innych europejskich platformach obrotu i jej celem jest dostosowanie naszego rynku do tych standardów w celu zapewnienia jego konkurencyjności w tym zakresie — mówi Piotr Borowski, członek zarządu GPW.

Obecnie kroki notowania dla większości akcji oraz funduszy typu ETF wahają się (w zależności od instrumentu) od jednego do kilku groszy. W wynikuplanowanej zmiany zostanie wprowadzonych sześć nowych kroków notowań mniejszych niż jeden grosz, które wyniosą odpowiednio: 0,0001 zł; 0,0002 zł; 0,0005 zł; 0,0010 zł; 0,0020 zł; 0,0050 zł.

Lepsza wycena "groszówek”

W praktyce nowe zmiany najmocniej odczują posiadacze spółek groszowych, czyli takich, których cena za sztukę wynosi klika, czy kilkanaście groszy. Do tej pory, gdy minimalna zmiana ceny wynosiła 1 grosz, spółki te — nawet przy minimalnej zmianie — notowały spore ruchy. Według starych zasad akcje kosztujące 10 groszy mogły podrożeć minimalnie o 1 grosz, co skutkowało minimalnym wzrostem na poziomie 10 proc. To utrudniało dokładną wycenę tego typu papierów. Teraz, w zależności od płynności, akcje warte 10 groszy będą mogły podrożeć o 0,1 grosza (1 proc.), albo nawet o 0,01 grosza (0,1 proc.). Wycena będzie tym samym efektywniejsza i zniknąć powinnygwałtowne skoki wartości „groszówek”.

Zmiany dotkną też innych instrumentów, inwestorzy na różnych spółkach mogą je także odczuć w różnym stopniu. Na GPW krok notowania akcji danej spółki lub jednostek danego funduszu typu ETF zależy od kursu (ceny giełdowej) tych instrumentów oraz płynności (wartości) obrotu. Obowiązuje sześć tabel kroków notowania i każda z nich dotyczy innego poziomu płynności. Klasyfikacji akcji pod względem płynności dokonuje Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA). Wprowadzane zmiany stanowią drugi etap implementacji przez GPW kroków notowań wynikających z pakietu regulacji UE MIFID II/MIFIR.

Ważnym elementem planowanych zmian jest rozliczenie oraz rozrachunek transakcji zawartych z kursem określonym z dokładnością do czterech miejsc po przecinku. Aby było to możliwe każda zawarta transakcja będzie zaokrąglana do pełnych groszy. Końcówki kwot wynoszące mniej niż 0,005 zł (pół grosza) będą pomijane, a końcówki kwot wynoszące 0,005 zł i więcej będą podwyższane do 0,01 zł (pełen grosz).

Zmiany także na kontraktach

GPW informuje także, że od 4 marca 2019 r. zmienia się również krok oraz jednostka notowania dla wszystkich kontraktów terminowych na kursy walut. Kurs kontraktów terminowych będzie określany z dokładnością do 0,0001 zł (obecnie 0,01 zł) i będzie wyrażany za 1 jednostkę danej waluty (obecnie wyrażany jest za 100 jednostek waluty). Zostanie zachowana więc spójność pomiędzy zasadami prezentowania kursu instrumentu bazowego (kursów walut) i kontraktu terminowego.

„Zmiana kroku notowania oraz jednostki notowania kontraktów na kursy walut dotyczy wszystkich kursów obowiązującychdla danego instrumentu, w tym również dziennych oraz ostatecznych kursów rozliczeniowych. Ostateczny kurs rozliczeniowy po zmianie stanowić będzie kurs średni danej waluty (EUR, USD, GBP, CHF) ustalony przez NBP na fixingu w dniu wygaśnięcia danych kontraktów i kurs ten nie będzie przemnażany przez 100 (jak ma to miejsce obecnie). Zmiana kroku oraz jednostki notowania dla kontraktów terminowych na kursy walut nie zmienia zasad ustalania wyniku z inwestycji w te instrumenty” — tłumaczy giełda.

Zmieni się także krok notowań dla wszystkich notowanych na GPW kontraktów terminowych na kursy akcji. Kurs kontraktów terminowych będzie określany z dokładnością do 0,0001 zł. — Obowiązywać będzie jeden poziom kroku notowania, niezależnie od kursu kontraktu terminowego. Kurs kontraktów nie może być jednak niższy niż jeden grosz. © Ⓟ

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adam Torchała, Bankier.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy