GPW przeceniła Polar

Tadeusz Stasiuk
14-12-1999, 00:00

GPW przeceniła Polar

W trakcie poniedziałkowych notowań fixingowych o maksymalny dopuszczalny przedział potaniały walory wrocławskiego Polaru. Konsekwencją tej przeceny był spadek ceny akcji spółki z 25,10 do 22,60 zł.

OD POCZĄTKU sierpnia do wczoraj kurs Polaru był sztucznie utrzymywany na poziomie 24-26 zł, co wynikało oczywiście z przejęcia pakietu kontrolnego spółki przez francusko-włoską grupę Brandt. Taki poziom kursu ukształtowany został ceną, po jakiej inwestor odkupił akcje od Skarbu Państwa (27 zł). Ogłoszenie przez grupę Brandt wezwania na sprzedaż akcji Polaru jedynie ustabilizowało giełdową wyceną na poziomie 25,10 zł. Było to o 1,2 proc. poniżej ceny, jaką zaoferował inwestor strategiczny. Zapisy w wezwaniu przyjmowane są od 6 grudnia i zgodnie z zapowiedziami mają potrwać do 10 stycznia 2000 roku.

WEZWANIE jest konsekwencją uzyskania przez Brandta zgody KPWiG na przekroczenie progu 50 proc. głosów na WZA polskiej spółki. Obecnie francusko-włoska grupa ma około 46 proc. głosów, zaś dodatkowe 15 proc. posiadają spółka matka EL. FI i inne spółki grupy. W sumie w ich rękach znajduje się 8 848 570 akcji spółki, co daje 61,88 proc. głosów na WZA. Pozostałymi dużymi akcjonariuszami Polaru są pracownicy (9,5 proc.), Enterprise Investors (8,5 proc.), Ekopolar (6,3 proc.), Skarb Państwa i inni (13,81 proc.).

ZDANIEM Sebastiana Buczka, doradcy inwestycyjnego ING BSK Asset Management, wczorajsze załamanie kursu wydaje się zupełnie przypadkowe. Wskazywałyby na to odnotowane obroty, których wartość wyniosła zaledwie niecałe 100 tys. zł. Ilościowo natomiast właściciela zmieniło zaledwie 2168 papierów, podczas gdy średni wolumen z pięciu sesji wynosi blisko 24 tys. akcji.

— Dla rynku ta przecena nie ma praktycznie znaczenia, gdyż złożone zlecenia po każdej stronie były niższe od 50 tys. zł. Trudno więc mówić nawet o spekulacji — tłumaczy Sebastian Buczek.

W TRAKCIE notowań ciągłych sytuacja zaczęła powracać do normalności, a kurs akcji zaczął stopniowo rosnąć. Na zakończenie poniedziałkowej sesji wzrósł do 23,70 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / GPW przeceniła Polar