GPW: rynki mogą znów czekać na dane z USA

Marek Druś
16-09-2002, 08:48

Jeśli patrzeć na ostatnie dwa tygodnie na warszawskiej giełdzie, podczas dzisiejszej sesji obroty powinny być niewielkie, a ruch indeksów odzwierciedlać stan nastrojów na rynkach europejskich.

Powtórzeniu powyższego scenariusza sprzyja ostatnie zamknięcie na giełdach w USA, które nie dało odpowiedzi na temat kierunku w jakim podążą rynki za oceanem. Możliwe, że inwestorzy będą chcieli zaczekać na jutrzejsze dane o sierpniowej produkcji przemysłowej w USA. Dobrym sygnałem dla giełd w Europie jest zapowiedź pomocy finansowej niemieckiego rządu dla operatora komórkowego MobilCom oraz doniesienia prasowe o podwyższeniu przez Vodafone oferty kupna Cegetel, operatora komórkowego kontrolowanego przez Vivendi Universal.

Na warszawskiej giełdzie można oczekiwać spekulacyjnych ruchów ceny papierów Elektrimu. Początek ubiegłego tygodnia był dla akcji spółki wyjątkowo udany. Po złożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości Elektrimu w miniony piątek inwestorzy zdecydowanie pozbywali się jego papierów. Jak pokazała ostatnia sesja, nawet duży ruch na akcjach spółki nie ma już jednak decydującego wpływu na wyniki całego rynku.

Decyzja o zastąpieniu w indeksie WIG 20 Elektrimu przez Optimus może wywołać popyt na przecenione w piątek akcje drugiej ze spółek. Nadal może spadać cena papierów Mostostalu Gdańsk, którego wierzyciele domagają się ogłoszenia upadłości spółki. Ciekawie zapowiadają się notowania Kredyt Banku. Akcje spółki wyraźnie zdrożały podczas ostatniej sesji, ale po jej zamknięciu poinformowano o obniżeniu ratingu banku przez agencję Fitch.

Dzisiaj o 16.00 GUS poda dane o inflacji w sierpniu. Rynek spodziewa się jej rekordowego spadku do 1,2 proc. Ta wiadomość umocniłaby z pewnością oczekiwania na cięcie stóp przez RPP na wrześniowym posiedzeniu gdyby nie sytuacja międzynarodowa. Ewentualny atak USA na Irak z pewnością podniesie ceny ropy, co negatywnie odbije się na wskaźniku cen nie tylko w Polsce.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / GPW: rynki mogą znów czekać na dane z USA