Czytasz dzięki

GPW słabsza w stosunku do rynków bazowych

  • PAP
opublikowano: 09-10-2020, 18:23

Indeksy na GPW spadły w piątek o około 1 proc., a sytuacja na giełdzie była wyraźnie słabsza w stosunku do rynków bazowych. Niepokój inwestorów budziły informacje o rozwoju pandemii i związane z tym obawy dotyczące kolejnych obostrzeń.

"W zasadzie od połowy tygodnia krajowa giełda jest wyraźnie słabsza od indeksów bazowych. Jednym z powodów dlaczego tak właśnie jest, są informacje o rozwoju pandemii w naszym kraju - ostatnie dni przyniosły duży wzrost zachorowań" - powiedział PAP Biznes dyrektor departamentu analiz i doradztwa inwestycyjnego BM BNP Paribas Michał Krajczewski.

"Widać, że spółki bardziej cykliczne negatywnie się wyróżniają - dzisiaj energetyka, a wcześniej JSW albo banki. Obawy o powrót do zamknięcia gospodarki, czy powrót do ograniczeń związanych z przemieszczeniem się czy z aktywnością gospodarczą nie sprzyjają notowaniom" - dodał.

W Polsce w piątek stwierdzono 4.739 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, czyli najwięcej od początku pandemii.

Na piątkowym zamknięciu WIG20 spadł o 1,22 proc. do 1.698,91 pkt., WIG zniżkował o 1,08 proc. do 49.191,09 pkt., mWIG40 poszedł w dół o 0,75 proc. do 3.586,52 pkt., a sWIG80 stracił 1,21 proc. do 13.938,16 pkt.

W momencie zamknięcia notowań na GPW DAX rósł o 0,1 proc., FTSE o 0,7 proc., a CAC o 0,6 proc. Około 18.00 indeks DJI zwyżkował 0,5 proc., S&P500 rósł o 0,6 proc., a Nasdaq szedł w górę o 1,02 proc.

Od początku sesji WIG20 stopniowo tracił, sięgając w pierwszej części dnia poziomu 1.680 pkt. W połowie dnia indeks stabilizował się około 2 proc. pod kreską, by w drugiej części sesji zacząć lekko odrabiać straty.

Obroty na akcjach przekroczyły 1 mld zł z czego 677 mln zł przypadło na spółki z WIG20. Inwestorzy najczęściej handlowali akcjami CD Projektu (139 mln zł) oraz Biomedu (100 mln zł).

W ujęciu sektorowym na GPW najmocniej w piątek zniżkowała energetyka (o 3,9 proc.). Nad kreską znalazły się tylko górnictwo (wzrost o 2,9 proc.), leki (wzrost o 1,1 proc.) oraz telekomy (wzrost o 0,4 proc.)

Dyrektor departamentu analiz DM BDM Krystian Brymora oceniał, że na spółkach energetycznych przeważa negatywny sentyment, a inwestorzy prawdopodobnie rozgrywają podobny scenariusz co w poprzednich miesiącach.

"Tym razem po wzrostach wywołanych informacją o podpisaniu porozumienia ze związkami górniczymi, poza ogólną sytuacją na krajowym rynku, prawdopodobnie dyskontowane są także doniesienia o tym, że powołano doradcę do rozmów ze stroną społeczną i sprawa potrwa dłużej. Na dalszy tor schodzą dane z sektora, które we wrześniu i październiku pokazują wzrosty w produkcji energii ze źródeł konwencjonalnych i spadek importu, co po wielu miesiącach jest pozytywnym zaskoczeniem" - powiedział Brymora.

W WIG20 najmocniej zniżkował kurs Tauronu (o 7,7 proc.), PGE (o 4 proc.) oraz Santandera (o 3,8 proc.).

Akcje JSW straciły w piątek 1 proc. Spółka podała w czwartek po sesji, że zdecydowała o umorzeniu certyfikatów inwestycyjnych JSW Stabilizacyjnego Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego na łączną szacowaną kwotę ok. 300 mln zł. Wpływ środków z tego tytułu spodziewany jest w listopadzie 2020 roku;

Notowania LPP zniżkowały o 0,5 proc. Spółka podała, że jej grupa miała w drugim kwartale 2020/21 roku 30,6 mln zł straty netto i 308,1 mln zł zysku EBITDA. LPP oceniał, że początek października był dla niej dobry sprzedażowo i nie widzi na razie, by ostatni wzrost zakażeń koronawirusem wpłynął negatywnie na poziomy sprzedaży.

Po czwartkowym spadku o 3 proc. w WIG20 najmocniej wzrósł w piątek kurs KGHM (o 3,3 proc.).

Wśród małych i średnich firm zdecydowanie przeważały w piątek spadki. Pozytywnie wyróżniały się akcje Biomedu-Lublin - w górę o 5 proc., a także Global Cosmed (o 7,4 proc.), Harper Hygienics (o 6,8 proc.), Archicom (5,4 proc.)

Kruk po podaniu niektórych danych operacyjnych za III kwartał ograniczył w piątek spadki do 2,4 proc.

Spółka podała w trakcie sesji, że wydała w trzecim kwartale na zakup wierzytelności 33 mln zł, czyli o 60 proc. mniej niż rok wcześniej, a spłaty z portfeli posiadanych przez grupę wyniosły 452 mln zł, co oznacza wzrost o 4 proc.

Prezes spółki poinformował PAP Biznes, że w III kwartale Kruk obserwował trend zmniejszania się odchylenia poziomu spłat z portfeli nabytych od celu operacyjnego przyjętego w budżecie na 2020 rok.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane