GPW: Spadek inflacji może poprawić koniunkturę

Paweł Kubisiak
opublikowano: 16-01-2001, 09:42

Na poniedziałkowej sesji indeksy warszawskiej giełdy odnotowały niewielkie spadki (WIG stracił 0,71% a WIG20 0,98%.). Poniżej rynku były jednak spółki z sektora TMT (TechWIG spadł wczoraj o 1,52%).

Zniżkom towarzyszył spadek obrotów, można więc spodziewać się, iż inwestorzy oczekują przełamania negatywnego trendu. Niskie obroty były też związane z niewielka aktywnością inwestorów zagranicznych, którzy oczekują na publikację danych gospodarczych w USA i wyników kwartalnych firm amerykańskich – we wtorek opublikują je m.in. potentaci branży informatycznej Novell i Intel.

Przebieg wtorkowej sesji na warszawskim parkiecie powinien być zdominowany pozytywną informacją o spadku inflacji. Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu wzrosły o 0,2 proc. w stosunku do listopada, a inflacja grudniowa, która spadła do 8,5 proc. w ujęciu rocznym, okazała się niższa niż przewidywania analityków, którzy prognozowali wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w przedziale 8,6-8,8 proc. Po tej informacji rynek powinien wzrosnąć, pojawia się bowiem nadzieja na obniżenie stóp procentowych przez RPP. Nie należy jednak spodziewać się radykalnych posunięć ze strony RPP. Prawdopodobieństwo obniżki stóp, i jej głębokość zmniejsza rządowa autopoprawka do budżetu na 2001 r. , w której zwiększono planowany na przyszły rok deficyt ekonomiczny z 1.6 proc. do 1.8 proc.

Wtorkowe notowania w Europie wyjątkowo nie będą uzależnione od wyników sesji na rynku amerykańskim. W poniedziałek bowiem giełdy amerykańskie nie funkcjonowały w związku ze świętem narodowym, dniem Martina Luthera Kinga. Tymczasem na pozostałych giełdach obu ameryk od Toronto do Buenos Aires sesje zakończyły się niewielkimi wzrostami, podobnie jak i na rynkach azjatyckich. Daje to nadzieję na powrót koniunktury również na warszawską giełdę.

PK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Kubisiak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / GPW: Spadek inflacji może poprawić koniunkturę