GPW: W ciągu tygodnia WIG20 zyskał 2,5 proc.

(Marek Druś)
opublikowano: 30-09-2005, 17:09

Udany finisz piątkowych notowań zaciemnił obraz tygodnia na warszawskiej giełdzie. WIG20 zamknął się na poziomie 2518,73 pkt. zyskując 1,4 proc. w trakcie sesji i ustanowił nowe historyczne maksimum. W sumie zwyżka sięgnęła 2,5 proc. w przekroju tygodnia. Trzeba jednak pamiętać, że skończył się kwartał, wiec funduszom zależało na jak najwyższym poziomie indeksu.

Udany finisz piątkowych notowań zaciemnił obraz tygodnia na warszawskiej giełdzie. WIG20 zamknął się na poziomie 2518,73 pkt. zyskując 1,4 proc. w trakcie sesji i ustanowił nowe historyczne maksimum. W sumie zwyżka sięgnęła 2,5 proc. w przekroju tygodnia. Trzeba jednak pamiętać, że skończył się kwartał, wiec funduszom zależało na jak najwyższym poziomie indeksu. Rzutem na taśmę na fixingu dołożono więc 12 pkt (około 0,5 pkt proc.).

Obroty na GPW w powyborczym tygodniu jednak osłabły (zwłaszcza w czwartek, kiedy ledwo przekroczyły 500 mln zł). Odwrót ze szczytów w Budapeszcie (w piątek znów spadek o 0,7 proc.) i wyśrubowane ceny wielu spośród blue chipów na razie skłaniają graczy do odpoczynku od wzrostów. WIG20 porusza się więc już od dwóch tygodni w trendzie bocznym 2445-2518 i na razie nie widać sił do zwyżki.

Ostatnie pięć sesji należało zdecydowanie do KGHM, który zyskał 9,30 proc. Z innych dużych spółek wyróżniły się także BZ WBK i Orbis, drożejące o ponad 6 proc. W piątek lokomotywą wzrostów były także największe banki – Pekao i PKO BP, oraz BPH. Z mniejszych spółek z portfela WIG20 5,5 proc. zwyżką wyróżniły się Kęty, ale tu obrót tradycyjnie był symboliczny.

Powody do zadowolenia mają również akcjonariusze Grupy Lotos. Kurs akcji rafinerii poszedł w górę o 2,4 proc. przy wysokich obrotach (90 mln zł). Dwukrotnie bardziej okazały był handel papierami Orlenu, które zdrożały o 0,8 proc., podobnie jak TP. W miejscu stanęły notowania trzech przedstawicieli sektora IT w WIG20. Wyraźnie na minusie (-2,9 proc.) sesję kończyła Agora, której zarząd już we wtorek przedstawi plany odnośnie nowego projektu wydawniczego. Najprawdopodobniej chodzi o wprowadzenie na rynek płatnego dziennika, skierowanego głównie do kobiet. Kurs akcji wydawcy „GW” naruszył linię kanału wzrostowego.

Na szerokim rynku znów brylowali przedstawiciele branży dystrybutorów i producentów wyrobów hutniczych. Wybicie z trendu spadkowego kontynuują Stalprofil (+8,5 proc.) i Drozapol-Profil (+3,3 proc.), dynamicznie rosną też notowania Odlewni (+4,9 proc.).

O 6,4 proc. zdrożały akcje Remaku, który za podwykonawstwo w budowie bloku energetycznego w Elektrowni Pątnów II otrzyma 16,5 mln zł. Stopniowo podnosi się z kolan kurs Trasu-Inturu, którego prezes Jan Mazur systematycznie dokupuje akcje spółki - na sesji w środę po 2,96 zł nabył 149 tys. papierów (2,1 proc. kapitału zakładowego). Podobnego typu informacja pomogła również w zwyżce notowań IDMSA.PL. Wśród liderów wzrostów znalazł się także Sanwil (+5 proc.), którego zarząd odwołał zaplanowaną na październik emisję akcji, tłumacząc się brakiem perspektyw na sfinalizowanie akwizycji spółki działającej w branży producentów dla rynku meblowego.

O ponad 7 proc. zdrożały akcje Polish Energy Partners, jakby na przekór nieprzychylnemu artykułowi w jednym z dzienników. Większe obroty towarzyszą ostatnio wymianie akcji Plast-Boxu, co może oznaczać, że papiery przechodzą w silne ręce. Kurs na razie oscyluje wokół 10 zł. Coraz lepiej wyglądają także notowania Redanu, który po korekcie powrócił do dynamicznych wzrostów.

Kamil Zatoński

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane