Gra pod obniżkę stóp będzie osłabiać złotego

Karolina Bojko-Leszczyńska, EFIX Dom Maklerski S.A.
opublikowano: 15-05-2013, 16:18

Pakiet bardzo słabych odczytów PKB z Europy podziałał na inwestorów jak zimny prysznic, chociaż są to publikacje mocno opóźnione.

Rozczarował także indeks NY Empire State w maju. Sentyment na rynku walutowym pozostaje słaby, na wartości traci europejska waluta, a także złotówka. Kolejny niski odczyt inflacji w naszym kraju w połączeniu z wczorajszą gorszą publikacją PKB jest kolejnym argumentem za dalszą obniżką stóp procentowych przez RPP. Gra pod tą obniżkę będzie osłabiała rodzimą walutę.

USD/PLN

Notowania USD/PLN przełamały wczoraj kluczową strefę oporów i dziś rano kontynuowały ruch w górę. Tym samym zanegowany został wariant z krótkoterminową korektą wzrostową z genezą 16 kwietnia (patrz wykres). Inwestorom posiadającym „krótkie” pozycje na tej parze pozostaje mieć nadzieję, że sekwencja w górę zatrzyma się w strefie 3,2662 – 3,32 (górne ograniczenie spadkowego kanału regresji, w którym kurs porusza się od września 2012 i 50% zniesienie struktury spadkowej z drugiej połowy zeszłego roku).

GBP/PLN

Notowania GBP/PLN zdołały dziś wybić się górą z kilkudniowej konsolidacji i dotarły do górnego ograniczenia długoterminowego, spadkowego kanału regresji. Poziom ten jest obecnie testowany. Stanowi on równocześnie dolne ograniczenie ważnej strefy oporów (4,95 – 5,04), kształtowanej przez zgęszczenia zniesień sekwencji spadkowej z listopada 2012 i poziom równości fal w górę (patrz wykres). Moim zdaniem poziomy te nie powinny zostać sforsowane przez stronę popytową, a dotarcie do nich będzie raczej asumptem do zakończenia umacniania funta szterlinga względem złotego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Bojko-Leszczyńska, EFIX Dom Maklerski S.A.

Polecane