Gracze w USA spekulują na temat kolejnych cięć

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 20-08-2001, 17:35

Po publikacji wskaźników ekonomicznych przez instytut Conference Board amerykańskie indeksy poszły lekko w górę. Czołowa agencja badawcza świata poinformowała, że 10 wskaźników ekonomicznych wykazało w lipcu poprawę stanu gospodarki USA. Inwestorzy zastanawiają się, w jaki sposób będzie to rzutować na wyniki rozpoczynającego się we wtorek posiedzenia Fed.

Pojawiły się nawet opinie, że brak decyzji o siódmej redukcji stóp procentowych w tym roku uspokoi inwestorów. Obniżka oprocentowania o oczekiwane 25 punktów bazowych sugerowałaby bowiem, że gospodarka jeszcze nie sięgnęła koniunkturalnego dna.

Kursy większości papierów spółek zmieniły wycenę o ułamek procenta. Spośród spółek, które notowane są w ramach indeksu Dow Jones Industrial, największe zniżki cen spotkały papiery koncernów International Paper oraz General Motors. Papiery tego ostatniego tracą po informacji o odrzuceniu przez Hyundai możliwości przejęcia największego zakładu Daewoo Motors. Część amerykańskich analityków uważa, że fabryka w Pupyong jest największą przeszkodą w transakcji przejęcia przez GM borykającego się z kłopotami koreańskiego koncernu.

Wśród pozostałych spółek, lekko zdrożał kurs papierów Lucent Technologies, co może być reakcją inwestorów na wiadomość o "ściąganiu" pieniędzy z rynku przez Furukawa Electric. Japoński koncern przed czterema tygodniami poinformował o zamiarze przejęcia od Lucent jego "światłowodowego" oddziału. Obecnie ujawniono, że spółka zamierza sprzedać 1,6 proc. akcji JDS Uniphase, innego przedstawiciela branży. ok. 200 mln USD pozyskanych ze sprzedaży ma trafić do Lucent. Finał transakcji ma nastąpić we wrześniu. Kurs udziałów kanadyjskiego JDS wyraźnie spadał po rozpoczęciu sesji za Oceanem. Wieloletnie minima pogłębia także kurs czołowego rywala JDS – Cieny. Po drastycznym obniżeniu prognoz finansowych w ubiegłym tygodniu, bank Lehman Brothers zdecydował się obniżyć rekomendację dla jej papierów.

ONO,MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Gracze w USA spekulują na temat kolejnych cięć