Gracze znów są nieufni wobec spółek high-tech

Wojciech Dembiński
opublikowano: 31-10-2000, 00:00

Gracze znów są nieufni wobec spółek high-tech

Spadek PKB Stanów Zjednoczonych w trzecim kwartale sprawił, że wśród amerykańskich inwestorów umocniło się przekonanie, że w najbliższym czasie nie dojdzie do podwyżki stop procentowych. Piątkowa sesja na Wall Street zakończyła się dlatego wyraźną zwyżką notowań firm z sektora finansowego i wzrostem głównego indeksu o ponad 2 proc. Na rynku spółek zaawansowanych technologii tymczasem zapanował marazm, ponieważ inwestorów nadal niepokoiła zagadka niskich przychodów drugiego na świecie producenta urządzeń telekomunikacyjnych firmy Nortel Networks i jednocześnie dobrych wyników firmy JDS Uniphase, producenta światłowodów, dla którego NN jest głównym odbiorcą wyrobów. Notowania na Nasdaq zakończyły się w piątek zakończyły się symboliczną zwyżką indeksu o 0,16 proc.

WYNIK sesji na rynkach amerykańskich nie miał zdecydowanego wpływu na poprawę koniunktury na giełdach europejskich. Na otwarciu poniedziałkowych sesji indeksy poszczególnych rynków zmieniały się w różnych kierunkach i bez wyraźnej tendencji. Wczesnym popołudniem indeksy europejskie zaczęły jednak zgodnie zniżkować. Powodem były spadki notowań firm z sektora energetycznego, wywolane informacją o zwiększeniu dziennego wydobycia ropy naftowej przez kraje OPEC. Pogorszyło się także nastawienie graczy do spółek technologicznych, głównie za sprawą rekomendacji dotyczącej jednego z liderów tej branży Cisco Systems, wydanej przez Lehman Brothers, w której obniżono cenę akcji spółki za 12 miesięcy z 90 do 60-65 dolarów. Pieniądze wycofywane z akcji branży high-tech lokowano w akcje przedsiębiorstw handlowych i spożywczych, przez co ich kursy rosły.

NOTOWANIA w USA zaczęły się w poniedziałek spadkiem Nasdaq Composite (ze wględu na wspomniany raport LB) i wzrostem Dow JonesŐa. Zgodnie z przewidywaniami analityków, znacznie większy niż oczekiwano wzrost dochodów i wydatków osobistych nie miał wpływu na sytuację na giełdach. W większym stopniu uwagę graczy absorbowała publikacja przez kolejne firmy internetowe kwartalnych sprawozdań finansowych.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wojciech Dembiński

Polecane