Grad: powrót do negocjacji równoległych ws. Enei jest wskazany

PAP
opublikowano: 17-11-2010, 20:05

Minister skarbu Aleksander Grad wyraził przekonanie, że powrót do negocjacji równoległych w sprawie sprzedaży 51 proc. Enei "jest wskazany". Odmówił jednak szczegółowych komentarzy na temat decyzji w  tej sprawie.

"Jesteśmy w procesie (sprzedaży akcji Enei - PAP) i mam taką zasadę, że komunikujemy się z rynkiem, jak są pewne etapy zakończone" - powiedział Grad w środę na konferencji prasowej w Lublinie.

Resort skarbu poinformował we wtorek, że podjął decyzję o ponownym rozpoczęciu równoległych negocjacji z dopuszczonymi do nich podmiotami w sprawie kupna 51 proc. Enei. Nie ujawnił jednak nazw firm.

Do 3 listopada Kulczyk Holding miał wyłączność na negocjacje ws. kupna akcji poznańskiej spółki. Resort skarbu zapowiadał, że jeśli oferta nie będzie zadowalająca, może wrócić do rozmów z pozostałymi zainteresowanymi. W drugiej połowie października MSP wybrało dwóch inwestorów do negocjacji równoległych ws. sprzedaży 51 proc. akcji Enei. Oprócz Kulczyk Holding, resort skarbu - według doniesień medialnych - prowadził negocjacje z GDF Suez.

"Jeszcze wiele kwestii jest do negocjacji i uważamy, że powrót do negocjacji równoległych jest na tym etapie jak najbardziej wskazany. Dbając o interes Skarbu Państwa, taką decyzję podjąłem" - powiedział Grad. Odmówił szczegółowych informacji i komentarzy na ten temat ze względu - jak podkreślił - "na dobro tego procesu".

MSP planuje rozliczyć transakcję sprzedaży Enei do 31 marca 2011 roku.

Rzecznik Kulczyk Holding Marta Wysocka powiedziała PAP w środę, że Kulczyk Holding otrzymał od MSP zaproszenie do rozmów w sprawie kupna Enei, po tym jak spółce skończył się okres wyłączności w negocjacjach. "Otrzymaliśmy od MSP pismo z zaproszeniem do negocjacji i zamierzamy wziąć w nich udział" - powiedziała.

Kulczyk Holding to międzynarodowa grupa inwestycyjna. Kluczowymi sektorami spółki są m.in.: gaz, ropa naftowa, wytwarzanie energii, dystrybucja oraz obrót energią elektryczną i gazem.

GDF Suez jest wiodącą grupą energetyczną w Europie, działa głównie w obszarze gazu, ale także energii elektrycznej. Jest piątym producentem prądu w Europie, największym nabywcą gazu oraz dostawcą energii m.in. dla klientów biznesowych. Grupa zatrudnia 200 tys. pracowników. Polski oddział firmy GDF Suez Energia Polska wytwarza energię cieplną i świadczy usługi systemowe na rzecz PSE-Operator SA, posiada elektrownię w okolicy Połańca.

Enea jest jedną z czterech grup energetycznych w Polsce; dystrybuuje energię elektryczną w północno-zachodniej części kraju. Jej udział w krajowym rynku energii wynosi 15 proc.; spółka sprzedaje prąd niemal 2,5 mln klientów. Należy do niej m.in. Elektrownia Kozienice.(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane