Grad: Telewizja Polska musi oddać pieniądze

Presserwis, DI
opublikowano: 09-07-2009, 07:32

Minister skarbu państwa Aleksander Grad ujawnił wczoraj, że TVP będzie musiała zwrócić kilkanaście milionów złotych z  tytułu podatków, których uniknęła, tworząc rezerwy. Pełniący obowiązki prezes TVP Piotr Farfał twierdzi, że zobowiązanie jest mniejsze - podaje Presserwis.

Na wczorajszej konferencji prasowej minister skarbu poinformował, że przeprowadzona przez Urząd Kontroli Skarbowej z Łodzi kontrola w TVP wykazała, iż telewizja będzie musiała zwrócić kilkanaście milionów złotych. – Tworzono nieuzasadnione rezerwy celowe, zmniejszając w ten sposób zysk i podatek płacony przez spółkę – mówił Aleksander Grad.

W opublikowanym po konferencji stanowisku p.o. prezes TVP Piotr Farfał stwierdził, że ustalone przez kontrolę zaległości podatkowe telewizji publicznej są znacznie mniejsze i wynoszą ok. 900 tys. zł. Zdaniem Farfała UKS ustalił bowiem zobowiązanie TVP na kwotę ok. 17,9 mln zł, z czego spółka spłaciła już 17 mln zł. ”Kontrola skarbowa obejmowała rok 2007. W tym okresie nie sprawowałem nadzoru nad jednostkami organizacyjnymi TVP, których z racji ich zakresu obowiązków dotyczyła ta kontrola” – podkreślił Farfał. Oświadczył też, że ”różnica w kwocie podatku dochodowego za 2007 rok jest przede wszystkim efektem rozbieżności w interpretacji co do podatkowego traktowania części abonamentu” – co dotyczy większości spornej kwoty, tj. 790 tys. zł. Na resztę złożyły się ”dwie drobniejsze rozbieżności”. Farfał zaznaczył też, że ”UKS nie zakwestionował podatkowego ujęcia rezerw stworzonych w TVP” i zapowiedział odwołanie od decyzji UKS-u do Izby Skarbowej (TVP ma na to czas do poniedziałku).

Tymczasem minister Grad zwrócił się do UKS-u o upublicznienie dokumentów z kontroli. – To są dokumenty finansowe objęte tajemnicą skarbową i nie pamiętam, żeby takie raporty były kiedykolwiek upublicznione – mówi rzeczniczka prasowa UKS-u w Łodzi Mariola Grabowska. Jednak ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie generalny inspektor kontroli skarbowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Presserwis, DI

Polecane