Grad: w 2011 roku koniec prywatyzacji KSC

PAP
16-09-2010, 18:57

Ministerstwo Skarbu Państwa chce, by w 2011 roku zakończył się proces prywatyzacji Krajowej Spółki Cukrowej - poinformował w  czwartek w Dobrzelinie (Łódzkie) szef resortu Aleksander Grad.

Jeszcze w październiku może być wybrany doradca finansowy, który wyceni wartość spółki.

Grad przyjechał do Dobrzelina, aby m.in. wziąć udział w uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę nowoczesnego silosu na cukier o pojemności 50 tys. ton dla miejscowej cukrowni. Spotkał się też z plantatorami i pracownikami spółki.

W trakcie spotkania przypomniał, że prywatyzacja KSC jest specyficzna, bo skierowana do pracowników spółki i plantatorów dostarczających do niej buraki.

MSP chce, by jak największa grupa osób skorzystała z przysługującego im prawa kupna akcji. Szacuje się, że jest to ok. 20 tys. osób. "Zależy nam, aby jak najwięcej osób skorzystało z tej oferty. Za porażkę uznam fakt, że właścicielami zostało kilkaset osób" - mówił minister i zaapelował, aby zrobić wszystko, by tych właścicieli było jak najwięcej. Zwrócił uwagę, że spółka ma dobre wyniki finansowe i zdobywa coraz większy rynek.

Zdaniem ministra, jednym z warunków udanej prywatyzacji będzie wsparcie środowiska przy zakupie akcji. Prawdopodobnie KSC pożyczy pieniądze na ich zakup, a później, w ramach umowy między spółką a pracownikami czy plantatorami ta pożyczka będzie spłacana. Ten pomysł - według Grada - jest dobrym rozwiązaniem.

Wiadomo również, że do kupna akcji uprawnieni są tylko pracownicy cukrowni oraz plantatorzy. Nie ma mowy o inwestorach z zewnątrz. Minister liczy, że proces prywatyzacyjny KSC zakończy się w 2011 roku.

KSC powstała w 2002 r.; jest największym w Polsce i ósmym co do wielkości producentem cukru w Europie. Firma ma blisko 40-procentowy udział w rynku krajowym. W skład koncernu wchodzi obecnie dziewięć oddziałów. Jednym z nich jest cukrownia w Dobrzelinie, która w tym roku obchodzi 160-lecie istnienia.

To właśnie w czwartek KSC rozpoczęła tu kampanię cukrowniczą. Według szacunków spółki skupi ona 3,9 mln ton buraków, z których koncern wyprodukuje ok. 550 ton cukru. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Rolnictwo / Grad: w 2011 roku koniec prywatyzacji KSC