Gradowe chmury nad brytyjską Wongą

opublikowano: 27-08-2018, 22:00

Polski pożyczkodawca tłumaczy się z problemów swojej „matki”. Sam jeszcze nigdy nie był w tak dobrej kondycji, jak teraz.

Zagraniczne media alarmują, że brytyjska firma pożyczkowa Wonga jest na krawędzi załamania. Powstała 11 lat temu spółka w swojej szczytowej formie była pięć lat temu. Wówczas wyceniano ją na około miliard dolarów. Jak donosi „The Guardian”, powołując się na aktualne rynkowe szacunki, firma warta jest zaledwie 30 mln USD. Jak do tego doszło? Kłopoty zaczęły się w 2013 r., gdy brytyjski regulator zaczął mocno śrubować przepisy, wprowadzając rygorystyczne limity opłat, jakie może pobrać pożyczkodawca. Ostatecznie branża trafiła też pod nadzór. Rekordowo wysokie zyski Wongi (45,8 mln GBP w 2011 r.) szybko zaczęły topnieć, aż w końcu zamieniły się w gigantyczną stratę — 80 mln zł GBP w 2015 r. i 66 mln GBP w 2016 r. Na kondycji firmy odbiła się też rosnąca lawinowo liczba klientów, skarżących praktyki dotyczące zbyt wysokie oprocentowanie do tamtejszego Rzecznika Finansowego — w drugiej połowie ubiegłego roku liczba skarg skoczyła do ponad 2,3 tys., wobec 269 dwa lata wcześniej. W niedzielę firma odniosła się do sprawy, informując o podjęciu kroków zaradczych. Według dziennika „The Financial Times”, jednym ze scenariuszy rozważanych przez Wongę, jest ogłoszenie niewypłacalności. Inny dotyczy sprzedaży cennych aktywów, a takim bez wątpienia jest polska spółka zależna.

Aż 70 proc. klientów Wongi, którą zarządza Marcin Borowiecki, aplikowało o pożyczkę przez smartfon. W 2016 r. za pośrednictwem tego kanału wnioskowała co druga osoba.
Zobacz więcej

Kasa na telefon:

Aż 70 proc. klientów Wongi, którą zarządza Marcin Borowiecki, aplikowało o pożyczkę przez smartfon. W 2016 r. za pośrednictwem tego kanału wnioskowała co druga osoba.

— Decyzja zawsze jest gestii akcjonariusza. Nic nie wiemy o takim procesie — komentuje Eliza Więcław z biura prasowego Wongi Polska.

Gdy spółka-matka na Wyspach ledwo zipie, biznes nad Wisłą kwitnie. Wonga osiągnęła blisko 6 mln zł zysku netto za 2017 r. Nie zawsze było jednak tak różowo. Od początku działalności w Polsce, czyli od kwietnia 2013 r., firma odnotowała około 35 mln zł skumulowanej starty. Droga do rentowności była długa i zaplanowana. Firma przeszła produktową metamorfozę — praktycznie zrezygnowała z krótkoterminowych mikropożyczek (9 proc. portfela, według aktualnych danych) i rozwija ofertę ratalną.

— Realizujemy konsekwentnie naszą strategię, która zakłada oferowanie coraz wyższych kwot w cenach porównywalnych do bankowych — mówi Eliza Więcław.

Wonga zainwestowała również w technologię, głównie w systemy do oceny ryzyka kredytowego i zapobiegające wyłudzeniom.

— Wydarzyło się coś bardzo zaskakującego — komentuje wynik finansowy Wongi osoba z branży, która chce zachować anonimowość wypowiedzi.

Firma, ze względu na przychody osiągnięte w zeszłym roku, plasuje się na szóstym miejscu — 108,6 mln zł przychodów brutto. Wyprzedziły ją takie firmy jak Provident, Profi Credit, Vivus, Bocian i Hapi Pożyczki (na tym bardzo rozproszonym rynku działa blisko 400 podmiotów, z czego 40 osiąga zauważalną skalę). Wartość portfela wierzytelności polskiej Wongi wynosi 76,6 mln zł. Straty na udzielanych pożyczkach wynoszą poniżej 3 proc. po 12 miesiącach od udzielenia, a odsetek opóźnionych pożyczek o 30 dni to 5 proc. Według danych Biura Informacji Kredytowej (BIK), wynik jest taki sam, jak w bankach, a jednocześnie niższy o 10 p.p. niż średni wskaźnik w sektorze pożyczkowym. Firma jest zadłużona, głównie u spółki matki, na około 119 mln zł. Zeszłoroczny zysk nie został wypłacony akcjonariuszowi.

— Wonga w Polsce działa bez zmian. Udzielamy pożyczek, obsługujemy je. Z perspektywy klientów nic się nie zmienia — uspokaja Eliza Więcław.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Wysota

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy