Greckie deja vu

Łukasz Bugaj, CFA, DM BOŚ
opublikowano: 06-07-2015, 17:47

Dzisiejsza sesja bardzo przypominała tę sprzed tygodnia. Wówczas inwestorzy przestraszyli się wizji referendum w Grecji, a dzisiaj musieli zareagować na jego niekorzystny wynik.

Podobnie jak tydzień temu początkowa reakcja była negatywna, ale później zniżki były redukowane, co ostatecznie doprowadziło do kosmetycznych zmian jak na czarne scenariusze, które utożsamiane były wcześniej z rosnącym prawdopodobieństwem „Grexitu”.

W niedzielnym referendum większość Greków odrzuciło propozycje wierzycieli i tym samym dało wotum zaufania swojemu rządowi. Nie spełniły się więc ciche życzenia Berlina, że premier Cipras referendum przegra i będzie musiał pożegnać się ze swoim stanowiskiem. Wcześniejsze sondaże dość znacznie pomyliły się, gdyż wskazywały na niewielkie, ale jednak zwycięstwo opcji na „tak”. Jeszcze większą porażkę zaliczyli bukmacherzy, którzy wcześniej dość pewnie wskazywali na zwycięstwo „proeuropejskiego” wariantu. Forma opozycji Greków dla dalszej polityki zacieśniania pasa w opinii większości ośrodków analitycznych wyraźnie zwiększyła prawdopodobieństwo wyjścia kraju ze strefy euro, które przekroczyło już 50% i tym samym „Grexit” stał się nowym „scenariuszem bazowym”. Oczywiście negocjacje będą dalej trwały i zaczną się już jutro, ale przy nadal zamkniętych bankach i możliwości odcięcia ich od finansowania z EBC, gdyby 20 lipca Ateny nie spłaciły kwoty należnej Europejskiemu Bankowi Centralnemu.

Początkowa reakcja na te wydarzenia była negatywną, ale szybko popyt zabrał się do pracy i indeksy na GPW oraz w Europie podniosły się z dzienny minimów ustanowionych o poranku. Bardzo to przypominało notowania z minionego poniedziałku, kiedy schemat handlu był ten sam, zresztą również kwotowania na rynku walutowym podążały ścieżką wyrysowaną tydzień temu. Były oczywiście różnice i w przypadku giełdowego parkietu oznaczały one mniejszą aktywność i zmienność w dniu dzisiejszym niż podczas minionego poniedziałku. Obroty na GPW nie przekroczyły nawet 500 mln zł, co oznacza że poważnej podaży czy popytu na rynku nie było. Podobnie początkowy spadek indeksu WIG20 o 1,2% był mniejszy niż zniżki obserwowane przed tygodniem. Samo zakończenie notowań było już prawie neutralne i w połączeniu z niską aktywnością oznaczało, że inwestorzy coraz mniej przejmują się Grecją bądź wciąż wierzą w rychłe porozumienie na linii Bruksela – Ateny. 

 
  
                               

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Bugaj, CFA, DM BOŚ

Polecane