Greenbrier stanął do przetargu

Cezary Pytlos
31-01-2001, 00:00

Greenbrier stanął do przetargu

Dwa dni temu upłynął termin składania ofert w przetargu na tysiąc węglarek dla Dyrekcji Kolejowych Przewozów Towarowych Cargo PKP. Jako jedyny ofertę złożył Greenbrier Poland. Kontrakt może być wart 285 mln zł.

To był już piąty termin składania ofert w przetargu na dostawę 1000 wagonów-węglarek dla PKP. Przesunięcia terminów dokonywane były na prośbę oferentów. Nieoficjalnie wiadomo, że oprócz Greenbriera Poland dokumentację przetargową zakupili jeszcze m.in.: Fabryka Wagonów Gniewczyna, Fabryka Wagonów Ostrów Wielkopolski, Alstom Konstal i szwajcarska firma AAE. Ofertę złożył jednak tylko jeden gracz — Greenbrier Poland, kontrolujący Wagony Świdnica.

— Zaoferowaliśmy leasing 1000 wagonów, które w całości wyprodukowane będą w firmie Wagony Świdnica — mówi Dariusz Czerniak z Greenbrier Poland.

Szacuje się, że kontrakt może być wart 285 mln zł.

Przedstawiciel amerykańskiej firmy narzeka jednak na zbyt wysokie wadium, wysokości 4 mln zł.

— Żaden z dotychczasowych przetargów PKP nie wymagał tak dużego wadium. Dla przykładu ogłoszony 26 kwietnia 1999 r. przez PKP za pośrednictwem Konsorcjum Taborowego konkurs na zakup 4,5 tys. wagonów nie wymagał żadnego wadium — mówi Dariusz Czerniak.

Podobna sytuacja miała miejsce w poprzednim przetargu — unieważnionym przez Cargo PKP, a ogłoszonym w lutym 2000 roku — na zakup 1000 węglarek. Różnica między nimi polega jednak na tym, że w pierwszym można było zaoferować tylko i wyłącznie 1000 wagonów w całości, zaś w drugim istnieje możliwość dostawy w sześciu partiach.

— Przed rozstrzygnięciem nie ujawnimy szczegółów przetargu — zastrzega Janusz Mincewicz, rzecznik prasowy Cargo PKP.

Potwierdza on jednak, że wpłynęła tylko jedna oferta.

— Złożenie jednej oferty nie skutkuje unieważnieniem przetargu — zaznacza Janusz Mincewicz.

Komisja przetargowa ma teraz czas na rozpatrzenie ofert. Decyzja powinna zapaść w ciągu dwóch tygodni. Przedstawiciele PKP zastrzegają sobie jednak prawo unieważnienia przetargu bez podania przyczyn.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Cezary Pytlos

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Greenbrier stanął do przetargu